שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 00:46:47 - 10/05/2013  צפיות: 3046

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - במדבר (התשע"ג)


פרשת השבוע - במדבר (התשע

בס"ד

קוראים תורה – דברי תורה על פרשת השבוע

דבר תורה על פרשת השבוע - פרשת במדבר (תשע"ג)

פרשת השבוע - פרשת במדבר היא הפרשה הראשונה בספר במדבר. עיקר נושאי הפרשה הוא מניינים של בני ישראל במדבר. הפרשה מפרטת את שמותם של נשיאי השבטים. ישנו פירוט של מִפְקָד כל מי שיצא לצבא בחלוקה לשבטים – ע"פ הקריטריונים שהוגדרו. קיימת חלוקה של שבטי ישראל לארבע מחנות הפרשה מסיימת  בפירוט מטלותיו של שבט לוי ומניינו.

"וַיְדַבֵּר יְהוָֹה אֶל משֶׁה בְּמִדְבַּר סִינַי..."(א',א')

     במדרש רבה נאמר: בשלושה דברים ניתנה תורה: באש, במים ובמדבר.
עם ישראל לאורך כל השנים גילה תמיד מסירות נפש בעד תורתו ואמונתו. עם ישראל מת ולו רק לא לחלל את קודשה של התורה. חלקו קפץ למים, נשרף באש והעיקר שלא לעבור על קלה כבחמורה מתוך ציווי בורא עולם. כח זה ותכונה זו של עם ישראל באו לידי ביטוי בשלושה מאורעות שחלו על עם ישראל: אברהם אבינו נזרק לכבשן האש בעד אמונתו אותה הפיץ בקרב יושבי הארץ ומשם סלל את הדרך ונטע את מסירות הנפש בעם ישראל. בקריעת ים סוף עם שלם נכנס אל תוך הים (מים) הסוער על פי ציווי ה' – "ויסעו".
עם ישראל יצא אל המדבר בו אורבות סכנות רבות, נחש, עקרב וחיות רעות, כשסכנת התייבשות רבצה עליהם ללא מזון וללא מים, זאת רק מתוך אהבתם ומסירות נפשם לבורא עולם ולנביאו משה רבנו. הודות לשלוש ניסיונות אלו של "אש", "מים" ו"מדבר", בהם בני ישראל עשו כמצוות הבורא עולם – ניתנה להם התורה הקדושה כקניין עולם. שלושת הניסיונות הללו הם הערובה הבטוחה ביותר לקיומו הנצחי של עם ישראל. (הרה"ג שפירא מלובלין זצ"ל)

 

"וַיְדַבֵּר יְהוָֹה אֶל משֶׁה בְּמִדְבַּר סִינַי..." – אמרו חכמינו ז"ל על פסוק זה שהוא מרמז לאדם שאם הוא רוצה להיות כמשה רבנו, עליו לשים עצמו כמדבר – שהכל דורכים עליו וכהר סיני בעל ענווה, וכאוהל מועד- שכשם שהאוהל עראי ואינו קבוע, אלא רק מונח על גבי הקרקע כך גם חיו של האדם חולפים ורגעיים בזה העולם. ואם ישים עצמו כך ממילא משאו ומתנו יהיה באמונה, ויהיה אהוב על הבריות, לא ידבר לשון הרע, יהיה ענו כמשה ויזכה לשכר לרוב.

קדושת חול המועד

רבי יחזקאל שרגא לפשיץ הלברשטאם מסטרופקוב זצ"ל עמל וטרח רבות על מנת לעורר את היהודים בתקופת חול המועד להתקרב לאביהם שבשמיים. באחת הפעמים הזדמן לפניו יהודי אשר המשיך לעסוק במסחר בימי חול המועד, והשאיר את חנותו פתוחה לכל כבכל יום. הרבי בסבלנותו המעוררת הערצה, הסביר לאותו היהודי את משמעותו של חול המועד וקדושתו הרבה, אך היהודי פחד להפסיד את מה שיכול היה להרוויח בימים אלו ולכן לא שעה לדברי הרב והשאיר את חנותו פתוחה לכל המעוניין גם בימי חול המועד הקדושים. שאל אותו הרבי "כמה אתה כסף אתה עלול להפסיד במידה ותסגור את החנות בימי החג?", והיהודי נקב בסכום גבוה מאוד. הרבי לא המתין ולו רגע, מייד שלף מכיסו את הסכום בו נקב היהודי אל מול פניו המשתאות והגישו לפניו. היהודי שחיל ורעדה אחזו בו בשעה שהבין את גודל טעותו בפותחו את חנותו בימות החג, דחה את התשלום וקיבל על עצמו שלא לפתוח את חנותו בימי חול המועד הקדושים.

פתגם חסידי
אמר ריש-לקיש: מניין שאין דברי תורה מתקיימים אלא במי שממית עצמו עליה?
שנאמר: זאת התורה אדם כי ימות באוהל. הסיבה היא שהגוף מתנגד אל השכל והרוח, ולכן צריך שהאדם ימות על דברי תורה.
אמר רבי משה מקוברין: אדם שאינו מדקדק עם בורא עולם בענייניו, אין הקב"ה מדקדק עימו לא בעולם הזה ולא בעולם הבא.

כל השונה הלכות בכל יום...

א. נהגו ישראל להישאר ערים בליל שבועות במשך כל הלילה ולעסוק בתורתנו הקדושה עד עלות השחר, ונכון ללמוד "תיקון ליל שבועות" כפי שנדפס בספר "קריאי מועד", אשר מבוסס ע"פ הזוהר הקדוש ונוסד ע"י האר"י הקדוש זצ"ל.

ב. בשעת לימוד תיקון ליל שבועות, אם הגישו לפניו קפה או תה כנהוג, אין צריך לברך על כל כוס וכוס אפילו שחלפה יותר משעה וחצי. טוב יעשה אם יכוון בכוס הראשונה לפתור את כל הכוסות. אך אם יצא מחוץ למקום לימודו ושב, יברך בשנית.

צדיקים במיתתן נקראים חיים...
רבי חיים אלעזר ממונקאטש זצ"לנולד בי"ח בטבת תרל"ב (1871). היה אדמו"ר בחסידות מונקאטש, בן נין לבעל ה"בני יששכר" – רבי צבי אלימלך שפירא מדינוב זצ"ל. היה נחשב כבעל דבר ודעה בפני מושל העיר כנציגם של היהודים בעירו. הקים את כולל "תפארת צבי" על שם אביו . תרם רבות לחיזוק היישוב בארץ ישראל ואף הקים שכונה בירושלים שנקראת "בתי מונקאטש". היתה לו בת יחידה שנישאה בחתונה מפורסמת בה נכחו אלפי חסידים. נפטר בתאריך ב' בסיון התרצ"ז (1937). הותיר אחריו ספרי קודש העוסקים בהלכות מקוואות, מילה, דברי תורה וחידושים נפלאים על תורתנו הקדושה, פירושים על התלמוד ועוד.

מי ייתן ונזכה להיות מוארים באורו הקדוש, אמן!

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • דבר תורה - פרשת בא התשע"ח

  • חג פסח - התשע"ה

  • פרשת השבוע - פרשת שמות (התשע"ג)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים