שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 14:41:45 - 13/03/2020  צפיות:

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - כי תשא (תש"פ)


פרשת השבוע - כי תשא (תש

דבר תורה לפרשת כי תשא

"כי תשא את ראש בני ישראל..."

נצטוו לייתן השקלים בעת המניין כדי שלא יהיה בהם נגף בפקוד אותם, וקשה, למה לו למנותם ויש סכנה שלא ישלוט בהם הנגף ולא ימנה אותם כלל.

אך המניין היה הכרח כי המניין הוא בבחינת צמצום, שמצמצמין על ידי זה את אור להביות הלב של כל אחד מישראל שלא יתלהב יותר מידי כי לפי אור להביות ליבו עד אין סוף, שם אין שייך מניין ומספר כלל בבחינת לפני אחד מה אתה סופר, ועיקר המניין והמספר מתחיל אחר הצמצום כיידוע. ועל כן נצטוו למנותן דווקא כדי שיהיה נמנה כל אחד ואחד בפרטיות שזהו בחינת צמצום האור ששם שייך מניין ומספר וגם שלא יתערבבו יחד ולא כנוס אחד בגבול חברו כי כמו שצריכין הצמצום שלא יתלהב יותר מידי כן צריכים לצמצם התלהבות הלב שלא יצא מהגבול שלו לגבול חברו. (ליקוטי הלכות)

"וירא מהעם כי בושש משה..." עיקר חטא העגל היה על ידי שפגמו בכבודו של משה ותלמידיו על ידי שלא האמינו שגם אחר הסתלקות משה שהוא בחינת הצדיק האמת גם אחר כך דבריו חיים וקיימין לעד וצרכין לקיים דברי תורתו לנצח תמיד כי דבריו הם דברי אלוקים חיים אשר הם קיימים לעולם כמו שכתוב "ודבר אלוקינו יקום לעולם" כי עיקר פגם העגל היה שהיו סבורים שכבר מת משה כמו שפרש רש"י על הפסוק "וירא העם כי בושש משה ..." ואז אמרו לאהרון קום עשה לנו אלוהים אשר ילכו לפנינו כי זה משה האיש לא ידענו מה היה לו, היינו שעשו עצמם כאילו אינם חולקים על משה בעצמו רק הם אומרים שעניין משה אינם יודעים מה הוא ורק עכשיו כשמת לדעתם, צריכים הם לבקש אחר במקומו.

פתגם חסידי
רבי נחמן מברסלב היה אומר: "ימי ניסן הם ימי תשובה כמו תשרי". "ועל ידי שמחה בשלוש רגלים זוכים לאור הפנים, ועל ידי זה מחיין את השכל דקדושה שעל ידו באים להשגה אלוקות".

(ליקוטי מוהר"ן)

בברכת רפואה שלמה לכל חולי עמו ישראל

מי ייתן ויפסק הנגף והמשחית

אמן

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • דבר תורה - פרשת ויקרא התשע"ח

  • פרשת השבוע - שמות (התשע"ו)

  • מצוות השמיטה בנפש-בהר
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים