שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 18:39:15 - 21/06/2019  צפיות:

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - שלח לך התשע"ט


פרשת השבוע - שלח לך התשע

לעילוי נשמת אליהו דדון ז"ל

פרשת השבוע פותחת בפרשת המרגלים. משה שולח מרגלים לתור את ארץ ישראל, הפרשה מפרטת את שמותם של המרגלים. משה מבצע "תדרוך" טרם יציאתם של המרגלים לעבר ארץ ישראל ומפרט בו את מטרת יציאתם. המרגלים יוצאים  לארץ ושבים ממנה. בשובם מוציאים את דיבתה. המרגלים מפחידים את העם ומספרים רעה על הארץ ועל יושביה. כלב בן יפונה מכחיש את דברי חבריו המרגלים.  העם, בשמעו את הדברים הללו מתיירא והחל מתלונן על משה ועל אהרן. משה ואהרן התעצבו מאוד לשמוע את תלונות ישראל ויהושע  בן נון וכלב בן יפונה קרעו בגדיהם. הקב"ה שומע את תלונות העם ומחליט להשמיד אותם אך לבסוף לאחר שכנוע מצד משה מחליט רק להעניש אותם בכך שלא יכנסו לישראל.

על מה הוציאו המרגלים שם רע? על עצים ואבנים, והלא דברים - קל וחומר - מה אם אלו שלא הוציאו שם רע אלא על עצים ואבנים נענשו. ולא עונש מועט אלא עונש מרובה ולא עונש לשעה אלא עונש לדורות. המוציא שם רע על חבירו כיוצא בו - על אדם כמותו על אחת כמה וכמה! כל שכן שענשו חמור מאוד, האומר בפיו לשון - הרע חמור מן העושה מעשה - מעובר עברה בידיים שכן מצינו שלא נחתם גז הדין על אבותינו במדבר אלא על לשון הרע של המרגלים שנאמר "וינסו אותי זה עשר פעמים".

כמה קשה לשון הרע! משל לנכה רגליים שהיה מרעיש את המדינה. אמרו הבריות אילו היה שלם ובריא בכל איבריו על אחת כמה וכמה! כך הלשון מחותך ומונח בתוך הפה והוא מרעיש את העולם. למה דומה הלשון? לכלב שקשור בשלשלת וחבוש ונתון לפנים משלושה בתים והוא נובח וכל העם מתיראים ממנו. אילו היה בחוץ מה היה עושה? כך לשון הרע נתון לפנים מן הפה ולפנים מן השפתייםומכה עד אין סוף, אילו היה בחוץ על אחת כמה וכמה! אמר הקב"ה מכל הצרות הבאות עליכם אני יכול להציל אתכם אבל בלשון הרע - הטמן עצמך ואתה מפסיד.

צדיקים במיתתן נקראים חיים...
רבי אהרן ב"ר אשר מקארלין זצ"ל (י"ז בסיון) – רבי אהרן מקארלין השני - התמנה לכס באדמו"רות בהיותו בן עשרים וחמש שנה בלבד וזאת לאחר פטירת אביו רבי אשר מסטולין זצ"ל. בעל ספר "בית אהרן" אשר מהווה אבן יסוד ללימוד תורת חסידות קארלין, הספר מאגד את חידושי תורתם של אדמו"רי קארלין, דברי תורה על פרשת השבוע, אמרות חסידיות, חידושי תורה ועוד.
זכותו תגן עלינו, אמן!

דברי התורה לקוחים מספר ליקוטי אהרון לרבי אהרון אזרד ז"ל

 

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • ברכה אמיתית לחיים

  • פרשת השבוע מאת דרכי אבותינו מן המערב

  • חיי שרה התשע"ה
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים