שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 22:27:29 - 13/06/2019  צפיות:

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - פרשת בהעלתך התשע"ט


פרשת השבוע - פרשת בהעלתך התשע

דבר תורה לפרשת בהעלותך

דברי התורה לקוחים וערוכים מתוך ספר "ליקוטי אהרון" לרבי אהרון אזרד ז"ל.

"בהעלותך את הנרות..." (א', ב')

אמרו במדרש והובא ברש"י: "למה נסמכה פרשת המנורה לפרשת הנשיאים? לפי כשראה אהרון את חנוכת הנשיאים חלשה אז דעתו כשלא היה עמהם בחנוכה, לא הוא ולא שבטו. אמר לו הקב"ה "חייך, שלך גדול משלהם, שאתה מדליק ומיטיב את הנרות". לכאורה מעין ניחומים על צערו של אהרון. חז"ל אומרים שהנשיאים התעצלו בהבאת נדבתם למשכן מתוך שאמרו: נראה מה ישראל יביאו למשכן ונשלים את החסר. ובינתיים ישראל הביאו את כל צרכי המשכן. לכן חלשה דעתם והקב"ה הורה להם להביא את קורבנם. כשראה אהרון שהנשיאים מקריבים ושבטו אינו מקריב חלשה דעתו והוא הצטווה להדליק את המנורה. רואים אנחנו שהתנאי לקרבת הקב"ה הוא שברון לב. ככתוב "זבחי אלוהים רוח נשברה" – אלו הנשיאים "לב נשבר ונדכה אלוהים לא תבזה"  הוא אהרון ושבט לוי.

(תורת המנחה)

מן החסידות - אהבת ישראל
טרם מאסרו של הרבי הרייצ מליובאוויטש הכניס אליו אחד מחסידיו תרומת פדיון נפש. כיוון שאשתו של החסיד ילדה תאומים והלידה הייתה קשה והחלישה אותה עד מאוד, והתאומים שנולדו לאותו החסיד היו במצב בריאותי קשה. לאחר מכן הרבי נאסר ועבר ייסורים בכלאו. עד שהמשטר ביקש להוציאו להורג. לבסוף השלטונות חזרו בהם מהגזרה  וגזרו על הרבי עשר שנות גלות באיי סולובקי. לאחר מכן הומר גם עונש זה בשלוש שנות גלות בעיר קוסטרומה. טרם צאתו של הרבי לגלותו בקוסטרומה התירו לו השלטונות לחזור לביתו להתארגן. בהיכנסו לביתו שאל הרבי דבר אחד: איך מרגישה אשתו של אותו חסיד ומה שלום התאומים

צדיקים במיתתן נקראים חיים...

רבי חיים מוולוז'ין – היה מגדולי תלמידיו של הגאון מוולינא אצלו החל ללמוד כבר בגיל 19 , היה מייסד ישיבת וולוז'ין – "עץ החיים", בעל הספר "הנפש חיים". רבי חיים לא עלה לארץ ישראל "בעליית תלמידי הגר"א" אך היה תומך ומסייע לעולים. כיהן כרבה של וולוז'ין עד לפטירתו בי"ד סיוון (1821). הותיר אחריו ספרי קודש: "נפש החיים" – העוסק באמונה וחשיבות התורה, "רוח החיים" – פירוש למסכת אבות, "חוט המשולש" – שו"ת.

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - פרשת ויקרא התשע"ט

  • דבר תורה - פרשת יתרו התשע"ח

  • פרשת השבוע - פרשת משפטים (התשע"ג)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים