שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 23:01:07 - 06/12/2012  צפיות: 2568

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: חנוכה (התשע"ג)


חנוכה (התשע

 

חנוכה

1.       בבית המקדש השני כשמלכות יון גזרו גזירות קשות על היהודים וביטלו אותם מדתם ולא הניחו להם לעסוק בתורה ובמצוות ה', פשטו על ממונם, גזלו את בנותיהם ונכנסו להיכל ופרצו בו פרצות עד שריחם עליהם אבינו שבשמיים והושיעם מיד צריהם. ובני חשמונאי גברו על היונים והרגום וחזרה אז מלכות ישראל. ובחמישה ועשרים בחודש כסליו נכנסו ישראל להיכל ולא מצאו שמן טהור במקדש אלא פך אחד שהיה חתום בחותמו של הכהן הגדול ולא היה בו די אלא ליום אחד ונעשה להם נס והדליקו ממנו שמונה ימים עד שהספיקו לכתוש זיתים ולהפיק שמן טהור שוב.

2.       תיקנו חכמינו הדלקת נרות לדורות למשך שמונה ימים שמתחילים בכ"ה בכסליו ובימים אלו מדליקים נרות על פתחי הבתים בכל לילה לפרסום הנס.

3.       חנוכה – חנו בכ"ה: חנו מאויביהם, ובימים אלו עשו חנוכת בית מחדש על שום שהצוררים טמאו אותו. יש אומרים שיש להרבות מעט בסעודה בחנוכה. ויש הנוהגים לספר בעיניין הניסים, שירות ותשבחות. ומרבין בצדקה בימי חנוכה כי מסוגלים לתקן פגמי הנפש.

4.       כל השמנים כשרים להדלקת נרות חנוכה ומצווה מן המובחר להדליק בשמן זית. ולא יהיו הנרות קלועין יחדו. המדליק בנרות לא ידליק בנרות משעוה שעשו עובדי עבודה זרה. וכל הפתילות כשרות לחנוכה.

5.       ומנהגנו פשט שמדליקין תוספת של נר בכל לילה. ויש להזהר לא להדליק במקום שמדליקין בו בכל השנה אלא ידליק במקום אחר כדי שיהיה היכר שאלו הם נרות חנוכה.

6.       מצוות נר חנוכה להניח בפתח כמו שכתוב: "מזוזה מימין ונר חנוכה משמאל" שבכל מקום שיש פתיחת איזה דבר בלב האדם יש מיד יצר טוב ורע, כמו שכתוב: "לפתח חטאת רובץ". ונס חנוכה שהיה תוך ההסתר ותוך הגלות מועיל בגירוש יצר הרע כמו שכתוב: "רשעים ביד צדיקים". ובחנוכה יוכל כל אחד ליקח עצמו מחדש לקב"ה וזהו חנוכה – לשון חינוך.

 

חג שמח!

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - בהר (התשע"ז)

  • פרשת השבוע - פרשת ויקרא (התשע"ג)

  • הליכה בכח האמונה - פרשת לך לך
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים