שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 15:07:20 - 25/01/2019  צפיות: 1200

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - פרשת יתרו התשע"ט


פרשת השבוע - פרשת יתרו התשע

הפרשה החמשית בספר שמות, פותחת בסיפורו של יתרו - חותן משה ששמע על הניסים והנפלאות שפקדו את עם ישראל כיציאת מצרים, קריעת ים סוף ומלחמת עמלק ובהצטרפותו לעם ישראל בסמוך לזמן בו קיבלו את התורה. יתרו מבחין בהליך המשפטי אותו מפעיל משה על מנת לצור סדר וחברה מתוקנת בעם ישראל ומייעץ לו להקים מערכת שונה, מערכת משפטית המושתת על היררכיה וכך העומס ממשה יופחת ואל משה יגיעו רק המקרים הקשים יותר מבחינה משפטית.

פרשת השבוע ממשיכה עם תאור מעמד הר סיני ומתן תורה וההכנות למעמד הקדוש שנמשכו שישה ימים. משה עולה להר בפעם השלישית שם מקבל את תרי"ג מצוות. לאחר מכן יש את הציווי על שמירת השבת.

פרשת השבוע, פרשת יתרו מקדימה את פרשת מעמד הר סיני שהוא המעמד היחידי לאורך כל ההיסטוריה של העולם שהקב"ה נגלה לעיני עם שלום. משה רבינו שנבחר להוביל ולהנהיג את עם ישראל מתכונן לעלייתו להר סיני ללמוד תורה מפי השכינה בעצמה. כיצד משה התכונן למעמד כזה? האם בכלל אפשר להתכונן למעמד שכזה?

יש שיטענו שההכנה הטובה ביותר היא התבודדות וסיגופים, צומות ותעניות אבל משה רבינו בוחר בדרך אחרת לחלוטין. מקדימה לפרשת מעמד הר סיני וקבלת התורה ישנה פרשת יתרו חותנו של משה שם מתוארת העצה שנתן יתרו למשה רבינו. בפרשה מתוארת קבלת הפנים שנערכה לכבודו של יתרו ועצת יתרו למשה באשר למינוי שופטים ויישומה.

"ויצא משה לקראת חותנו..." – עם קבלת הידיעה שחתנו של משה, יתרו מגיע משה רבינו מיד יוצא לקראתו. שלא כמו שמלך ממתין ומחכה שיגיעו איליו. מלך אינו יוצא על מנת לקבל את אורחיו. נדגיש כי יתרו מגיע אל משה לאחר שמשה נחל הצלחות כברות באשר למנהיגות ולוחמה. למעשה משה רבינו נוהג כאברהם אבינו שיהיה יוצא אל אורחיו ומקביל פניהם.

"וישתחו וישק לו..." – לפי רש"י משה משתחווה לחותנו ומנשקו.

"ומשה היכן הלך.." – לאחר קבלת הפנים נערכת סעודה בה סועדים אהרון, יתרו וכל נכבדי וחשובי העם, אך משה רבינו אינו מוזכר בפסוק, לאן הלך? אלא שהיה עומד ומשמש לפניהם – כך משיב רש"י. שוב, התנהגותו של משה מזכירה את התנהגותו של אברהם אבינו שהיה עומד וטורח רבות למען אורחיו.

למעשה משה רבינו רגע לפני קבלת התורה עוסק במצוות הכנסת אורחים, על כל דיקדוקי המצווה ובנוסף מכבד את חותנו כראוי.

דברי התורה לקוחים וערוכים מהספר "צידה לדרך מפרשת השבוע".

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - כי תצא (התשע"ה)

  • יתרון האור מן החושך

  • פרשת השבוע - צו שבת הגדול (התשע"ה)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים