שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 13:17:02 - 07/12/2018  צפיות: 1653

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע מקץ שבת חנוכה תשעט


פרשת השבוע מקץ שבת חנוכה תשעט

דבר תורה לפרשת מקץ

כשקוראים את פרשת השבוע, לא מן הנמנע לשאול, כיצד אחי יוסף לא זיהו אותו? רש"י מתרץ זאת על די כך שכאשר עזב יוסף את אחיו הוא היה ללא חותמת זקן ואילו עכשיו משעברו מספר שנים הוא התבגר וכשפגשו בו אחיו הוא היה בעל זקן. לכאורה דבריו של רש"י אינם מניחים את הדעת שכן יוסף רמז להם שבע פעמים על קיומו ועל כך שיש מישהו מבית יעקב במצרים

רמז ראשון: "מרגלים אתם" – עשרה אנשים תמימים שהגיעו לקנות אוכל ומעלילים עליהם עלילת שווא, אמורים להבין שמישהו מתנכל אליהם, מישהו שמכיר אותם ובמקום זאת הם נופלים בפח שיוסף טומן להם ומתנצלים – "לא היו עבדך מרגלים".

רמז שני: הכסף שהוחזר – בפעם הראשונה שהם חוזרים, יוסף מצווה את עבדיו להחזיר את כספם של אחיו. כשהאחים מגלים שהכסף של כל אחד מהם נותר במקומו הם מפחדים  "ויחרדו איש אל אחיו לאמר מה זאת עשה אלוקים לנו" , שוב במקום להבין שמישהו בארמון מכיר אותם ואלי רוצה בטובתם הם אינם מבינים את הרמז של יוסף.

רמז שלישי: ההזמנה לביתו של יוסף – יוסף מזמין את האחים לביתו לסעודה, והם במקום לשמוח או להתרגש, נכנסים לחרדה. שוב הם אינם מבינים את רמז יוסף

רמז רביעי: אלוקיהם נתן לכם מטמון – כשהאחים חוזרים לבית יוסף הם מתנצלים על כך שהכסף הוחזר להם והאיש המצרי אומר להם "אל תראו אלוקיכם ואלוקי אביכם נתן לכם מטמון באמתחתכם כספיכם בא אליי..." וכי מה האחים חושבים שקרתה טעות מקרית, בכל עשרת השקים טעו?!

רמז חמישי: "ויתמהו האנשים" – בשעת הסעודה בביתו של יוסף, הוא מושיב אותם על פי סדר הגילאים שלהם. אף אחד מהם אינו מעלה על דעתו שמה האיש המצרי מתעתע בהם, אולי הוא מכיר אותם? שוב הם נופלים בפח.

רמז שישי: הכסף שמוחזר שנית – בפעם השנייה שוב הכסף מושב לשקיהם של האחים ובנוסף גם הגביע באמתחת בנימין. האחים מגיבים בחרדה לממצא הגביע באמתחת בנימין ואילו לכסף שנמצא באמתחתם לא מגיבים. שוב אינם מניחים על הדעת שיש מישהו בבית המלוכה שמתנכל אליהם.

רמז שביעי: עלילת הגביע – שיוסף "מעליל" על אחיו אינה גורמת להם להבין שמישהו מתעתע בהם.

אלא שכידוע חטאים יוצרים מחיצות בים האדם לבין בורא עולם. לכן האחים לא קולטים את הרמזים של יוסף. מכירת יוסף היא חטא חמור כל קנה מידה וגם האחים עצמם יודעים זאת ומסבירים את  האירועים שעוברים עליהם כעונש על חטאם.

לקוח וערוך מתוך ספר "צידה לדרך" מאת צמח צורי

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - מטות (התשע"ו)

  • פרשת השבוע - פרשת נח (התשע"ג)

  • פרשת השבוע-אחרי מות-קדושים (התשע"ג)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים