שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 22:35:04 - 04/12/2012  צפיות: 2587

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - פרשת וישב (התשע"ג)


פרשת השבוע - פרשת וישב (התשע

פרשת השבוע - פרשת וישב

יעקב אבינו מתישב בארץ כנען. יוסף ואחיו רבים, ריב שנובע מכמה סיבות:
תחילה, יוסף נוהג ל"הלשין" לאביו יעקב על מעשיהם הלא טובים של אחיו, והם כמובן שנאו אותו בעבור זאת.
שנית, יעקב אוהב את בנו יוסף יותר מכל שאר בניו  וכאות אהבתו איליו מכין לו כתונת פסים, דבר זה מעורר את קנאת האחים בו.
שלישית, יוסף חולם שתי חלומות, חלומות המרמזים  שיוסף ישלוט באחיו. בחלומו הראשון של יוסף, הוא חולם שאלומות השיבולים של אחיו משתחוות לאלומתו שלו. בחלום השני, השמש, הירח ואחד- עשר הכוכבים – רמז לאביו, אמו ואחיו – משתחווים לו).

יעקב אבינו מבין את פשר החלומות, ואת ייעודו של בנו יוסף ושומר בליבו את פשר החלומות.

כשאחי יוסף יוצאים לשכם לצורך מרעה הצאן, יעקב אבינו שולח את יוסף לדרוש בשלום אחיו. יוסף שהיה מודע לשנאת אחיו וידע היטב את הסכנה הטמונה בבקשת אביו לא המרה את פי אביו והלך לעבר אחיו. כאשר אחיו של יוסף הבחינו בו , החליטו להרוג אותו אך ראובן מציל אותו ומציע לזרוק אותו לבור מלא בנחשים ועקרבים.

יהודה הציע למכור את יוסף לקבוצת ישמעלים שעברה בדרך. יחדיו האחים "בונים" סיפור כיסוי עבור אביהם יעקב, הם סיפרו ליעקב כי חיה רעה טרפה אות יוסף. לצורך אימות דבריהם הם קרעו את כתונת הפסים וטבלו אותה בדם של שעיר עיזים. יעקב שמזהה את כתובנת בנו טבולה בדם  מתאבל על בנו "המת", קורע את בגדיו ומסרב להתנחם.
יוסף נמכר פעם נוספת, הפעם למדיינים. המדיינים מוכרים את יוסף למצרים, שם במצרים אחד משרי פרעה - פוטיפר קונה את יוסף לעבד.
האחים הבינו את טעותם והחלו מתחרטים על מעשיהם. האחים מאשימים את יהודה במכירת יוסף אחיהם - שלא אמר להם להחזיר את יוסף לאביהם. יהודה מתרחק מאחיו ונושא אישה בשם שוע.
נולדים ליהודה שלושה בנים: ער, אונן ושלה. ער נושא את תמר לאישה ונפטר בטרם נולדו לו ילדים בשל חטא חמור שביצע. אונן אחיו מתחתן עם תמר אך גם הוא חוטא והקב"ה ממית אותו. תמר מבקשת מיהודה חמיה להתחתן עם שלה, בנו הקטן, אך יהודה מסרב כי הוא חושב שהיא מביאה מזל לא טוב על בעליה ולכן מתים ולא רצה שגם בנו הקטן ימות. 

תמר שרוצה שיוולדו ילדיה ממשפחת יהודה עושה מעשה רמאות ומתחפשת לאישה זונה ומתיישבת בדרך בה הולך יהודה. וכשיהודה מבקש לבוא אליה והיא מבקשת תשלום ויהודה מבטיח להביא גדי עיזים אך תמר מבקשת משכון והוא נותן לה טבעת, מקל ובגד, אז היא מתרצה.
יהודה שולח את ידידו לפרוע את החוב, אך זה לא מוצא את אותה האישה. יהודה מבקש ממנו להפסיק לחפש אחריה כי זה עלול לגרום לו למבוכה. לאחר שנודע ליהודה שתמר בהריון הוא מבקש להרוג אותה בשל חטא חמור שחטאה, היא אמורה להתחתן עם אחד בניו. תמר שולחת ליהודה את הסימנים שהשאיר לה ואמרה שאבי התינוק שברחמה הוא בעל הסימנים הללו ונולדו לו ממנה שני בנים.
בינתיים בארץ מצרים יוסף מנהל את העניינים בביתו של פוטיפר ומבצע זאת בהצלחה רבה. אשת פוטיפר חשקה ביוסף אך הוא סרב בכל תוקף להצעותיה. אך אשת פוטיפר אינה מרפה מיוסף ומנצלת יום חג להשאר בבית ומנסה לפתות את יוסף. יוסף כמובן לא מתפתה ובורח מהבית והיא מאשימה את יוסף בנסיון אונס. יוסף נכלא ומושלך לבית האסורים.

הקב"ה לא עוזב את יוסף וגם בבית האסורים ודואג לו ע"י כך שפותר פתרון חלומות של שר המשקים ושל שר האופים. שר האופים נתלה ואילו שר המשקים חוזר לעבודתו. יוסף מבקש משר המשקים להכיר לו טובה ולזכור אותו שהוא נותר בכלא. שר המשקים שוכח ויוסף נותר שנתיים נוספות בכלא.

שבת שלום,

צוות קוראים תורה

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - אחרי מות קדושים (התשע"ה)

  • פרשת השבוע -צו (התשע"ו)

  • אמת ושקר - וישלח
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים