שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 15:17:36 - 20/07/2018  צפיות: 744

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: דבר תורה - פרשת דברים, התשע"ח


דבר תורה - פרשת דברים, התשע

דבר תורה לפרשת דברים

פרשת השבוע, פרשת דברים עוסקת במספר נושאים אותם מזכיר משה לבני ישראל: העיקרון שה' אמנם נלחם באויבי ישראל אך ישראל חייב לקחת חלק בלחימה, מלחמת סיחון , מלחמת עוג מלך הבשן ועוד...

ביטחון ואמונה אל מול חובת ההשתדלות

אמנם הדברים כבר נאמרו בפרשת מטות בספר במדבר, אך כאן התורה באה ומדגישה לנו את חובת ההשתדלות שחלה על כל יהודי הבאה כנדבך אחד יחד עם האמונה והביטחון בה' יתברך ובהשגחתו על כל אחד ואחד מברואיו. פסוקי הפרשה מזכירים בד בבד את האומנה בה' כיצד ה' ייתן את אויבי ישראל בידיהם ובאותם הפסוקים מצויינת חובת הלחימה באוייב. כאשר התורה חוזרת על עיקרון זה בחמישה פסוקים לאורך הפרשה. הקב"ה צופה מקצה העולם ועד קצה וקובע את המנצחים במלחמת סיחון טרם החלה הלחימה, "ראה נתתי בידך את סיחון מלך חשבון האמורי" – ה' קובע מי ינצח במלחמה. ובאותו הפסוק "ואת ארצו החל רש והתגר בו מלחמה" – כאן התורה מציפה שוב את חובת ההשתדלות. לאחר כיבוש סיחון עם ישראל ממשיך במסע וניתקל במלכות הבשן בהנהגת עוג. עם ישראל כובש גם אותו ובכך משלים את כיבושעבר הירדן המזרחי. גם במלחמה זו הרעיון בו נאמרים הדברים זהה למלחמת סיחון, גם כאן מודגשת העובדה שהקב"ה ייתן את אוייבי ישראל בידיהם, הוא הקובע מי יכריע במלחמה, מי ינצח ומי יפסיד ובנוסף הוא מדגיש את חובת ההשתדלות. גם כאן ישנם חמישה פסוקים שבנויים באותו האופן כמו בתיאור מלחמת סיחון.

התורה באה ומדגישה את שני עקרונות אלו, האמונה ב' וחובת ההשתדלות בייחוד בשעת לחימה כיוון ששם קל מאוד להתבלבל ולחשוב "כוחי ועוצם ידי" וגם לטעות. טרם מלחמה הלוחמים מתאמנים, מצחצחים חרבות, עוסקים בטקטיקות ובתרגילי מלחמה, משקיעים הון כספי והון אנושי רב ומשום כך אין דוגמה טובה יותר מאשר מלחמה בה אפשר לטעות ולחשוב שהאדם עצמו נלחם לבדו באוייבו. וכפי שאמנו הדבר נכון לכל תחום בחיי האדם היהודי.

בעזרת ה' שנדע להאמין בה' יתברך אמונה מוחלטת ותמימה

(נלקח ונערך מתוך ספר "צידה לדרך מפרשות השבוע")

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • דבר תורה - פרשת במדבר התשע"ח

  • דבר תורה - פרשת כי תבוא, התשע"ח

  • פרשת השבוע - ואתחנן (התשע"ו)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים