שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 21:57:25 - 12/07/2018  צפיות: 1537

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: דבר תורה - פרשת מטות-מסעי התשע"ח


דבר תורה - פרשת מטות-מסעי התשע

דבר תורה לפרשת מטות-מסעי

פרשת  השבוע עוסקת במגוון נושאים. הפרשה מתחילה בהיבט הירידה אל עולם החומר, כאשר בני ישראל מוצאים מקום למקנה שלהם ומבקשים שלא לעבור את הירדן. משה מנגד אומר להם שחייב לעבור את הירדן לעבר הארץ המובטחת.  נפתחת מלחמה על ארץ ישראל כאשר הנושא החומרי עומד בראש, כאן גם נלמד יסוד חשוב שבדרך שבה רוצה ללכת אדם...מוליכין אותו.

"והנה המקום מקום מקנה"

בני גד ובני ראובן מבקשים ממשה רבינו להישאר בעבר הירדן ולא לחצות אותו. הסיבה שנראית לעין היא כיוון שהם עשירים מאוד כפי שהפסוק אומר "ומקנה רב היה לבני ראובן ולבני גד עצום מאוד". ומצד שני הם מציגים את המקום כמקום האידיאלי עבור המקנה שלהם. על פניו שנראה שבני גד ובני ראובן עסוקים ושקועים בחומר ומתעלמים מקדושת הארץ המובטחת. אמנם אמרנו שכביכול בני ראובן ובני גד מתעלמים מהסגולות הקיימות ביישוב הארץ. אך כאשר הם מדברים על עבר הירדן כמקום פוטנציאלי למושבה הם משתמשים בביטוי: "הארץ אשר היכה ה' לפני בני ישראל". הביטוי מהווה סוג של הבנה שגם בעבר הירדן יש איזושהי קדושה, איזושהו עיניין לקב"ה כי אחרת מדוע הוא סייע בעד העם לכבוש את המקום. נראה כי מצד אחד הם אכן מאמינים בדבר קדושת עבר הירדן אך מאידך ייתכן ומדובר בתהליך שנועד להשקיט את מצפונם.

 בני ראובן ובני גד מבקשים ממשה רבינו בבקשה סמויה "והארץ...ארץ מקנה היא ולעבדיך מקנה". המקום מתאים לבעלי מקנה רב – ואנחנו בעלי מקנה רב.  לאחר בקשתם יש סימן בפרשה לפרשה סגורה. והם מייד ממשיכים בבקשתם "ויאמרו" משמע משה רבינו שתק ולא ענה להם לראשונה. ואז שוב הם פונים בצורה ברורה ממש ומבקשים "אם מצאנו חן בעינך...יתן את הארץ...אל תעברנו את הירדן". כביכול בקשתם נחלקת ל2. האחת, מבקשים נחלה בעבר הירדן והשנייה שהם מציעים שלא לעבור את עבר הירדן ולא להשתתף במלחמות כיבוש הארץ.

המבקשים להתיישב בעבר הירדן זהירים מאוד בבקשתם, משה רבנו עונה להם בנאום בן עשרה פסוקים ומתייחס לבקשתם, ראשון ראשון ואחרון אחרון. משה אומר להם, שלא ייתכן ולא יעלה על הדעת ששאר השבטים ילחמו ואילו הם ישארו מעבר הירדן, בנוסף העובדה שהם לא יילחמו תגרום לתחושת פחד ורכות לב אצל שאר העם. בנוסף משה מזכיר להם את חטא המרגלים ואף משווה ביניהם. באשר לערך הגשמי של ארץ ישראל, משה רבינו אומר שלארץ יש ערך סגולי שאין כמותו שאיננו עולה באותה המעלה כמו ערך גשמי ומזכיר את שם ה' שבע פעמים על מנת לתת תוקף לדבריו.(מתוך ספר "צידה לדרך")

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - פרשת קורח

  • פרשת נח - איך לא נתבלבל מהמבול

  • פרשת השבוע - פרשת ויחי (התשע"ג)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים