שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 08:46:03 - 05/07/2018  צפיות: 1130

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: דבר תורה - פרשת פנחס, התשע"ח


דבר תורה - פרשת פנחס, התשע

דבר תורה לפרשת פנחס

יהושע בן נון נבחר ע"י ה' להחליף את משה רבינו בהנהגת עם ישראל והוא זה שיכניס אותם לארץ המובטחת ארץ ישראל. איך נבחר יהושע מכל המועמדים להחליף את משה רבינו ולהכנס לנעליו הגדולות, והרי כבר אמרו חז"ל "ולא קם נביא עוד בישראל כמשה אשר ידעו ה' פנים מול פנים", החלפתו של משה נראית כבלתי אפשרית, תהליך לא פשוט בכלל אך הכרחי, המנהיג החדש חייב להיות בעל תכונות ייחודיות בכדי שיוכל להחליף את משה בצורה "חלקה" עד כמה שניתן.

מדוע נבחר יהושע? חז"ל מציגים בפנינו שלושה גורמים אפשריים

 1. יהושע הוא הראשון שקיבל את התורה ממשה רבינו "משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע...", על כן הגיוני ביותר שש בו ערכים של התמדה ויגיעה כיוון שהוא זה שאמור למסור את התורה הלאה "לזקנים", יהושע חייב להיות בקי בכל רזי ונדבכי התורה. כמו שכתוב "נער לא ימיש מתוך האוהל".
 2. ענווה – כיידוע מדברי חז"ל שיהושע היה השמש בבית מדרשו של משה רבינו , הוא למעשה התבטל למשה וכלפי ציבור וברור שרק מי שרואה את טובת הצבור לפני טובתו האישית יכול להיות המחליף של משה רבינו, רק הוא זה יכול היות שמש בבית מדרשו של משה. כך גם  משה, היה ענו והתבטל ביטול מוחלט בפני בורא עולם.
 3. יהושע יה אדם סבלן – "איש אשר רוח בו" רש"י במקום מסביר שזו תכונה המאפשרת לסבול כל אחד ואחד מהעם, תוכנה הכרחית למנהיג אמיתי, שיודע להלך כנגד רוחו של כל אחד.

כעת ברור לנו שאוסף התכונות הללו הן אלו שזיכו את יהושע בן נון להנהיג את עם ישראל בכניסה לארץ ישראל. ענוותנות, סבלנות אין קץ ויכולת ההתמדה וההתבטלות זיכו את עם ישראל במנהיג שאמנם נכנס לנעליו הגדולות של משה רבינו אך למרות זאת הילך בהן בבטחה ובהצלחה.

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

 • פרשת השבוע - קורח (התשע"ד)

 • פרשת השבוע - פרשת בשלח (התשע"ג)

 • חג פסח - התשע"ח
 • שתף לחבר

  שתף בפייסבוק

  ניווט מהיר:
  תגובות הגולשים