שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 18:24:25 - 19/07/2017  צפיות: 1431

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - מטות מסעי (התשע"ז)


פרשת השבוע - מטות מסעי (התשע

פרשת השבוע – מטות מסעי

"ויקצוף משה על פקודי החיל..." (ל"א, י"ד)

צא וראה אומרים חכמי ישראל – שמשה "העניו מכל אדם", שהעביר על מידותיו פעמים רבות, יודע בשעת הצורך להרים את קולו ולנזוף במילים בוטות ב"שרי האלפים ושרי המאות", ששבו עטורי ניצחון משדה המערכה. בכך גילה משה רבנו סגולה נדירה של מנהיג, שאינו חושש להתייצב יחידי מול רבים ואינו נושא פנים לגיבורים אמיצי לב כשהשעה צריכה לכך. כי זאת יש לדעת לא תמיד יכול המנהיג לגלות ענוה ולסלחנות כלפי הבריות ופעמים עליו לנהוג בתקיפות רבה ולהוכיח את בני עמו החוטאים כדי להשיבם לדרך הישר. בעניין זה היה אומר רבי יצחק מקוריץ זצ"ל, אני מתאמץ כל ימי חיי להחזיק באמתחתי את מידת הכעס ולהוציאה רק בשעת הצורך. וכתוצאה מכך אני  שולט במידה רעה זו ואין היא שולטת בי.

"כל דבר אשר יבאש תעבירו באש וטהר..." (ל"א,כ"ג)
החיד"א מפרש את שכתוב בפסוק על דרך החסידות והמוסר: כל דבר שיפגעו בו חיצי האש של היצר הרע תעבירו אותו באש התורה וימצא בכך את תיקונו. כדברי חז"ל במסכת קידושין. "בראתי יצר הרע ובראתי לו תורה תבלין", תרופה לפגעי היצר הרע. כיוצא בכך מפרים חכמי ישראל את המאמר "אין בעור חמץ אלא שרפה (פסחים ב'), חמץ – הוא כינוי ליצר הרע המפתה את האדם לעבור על דברי התורה. ואין לבער חמץ אלא ע"י שרפתו באש התורה.
(ליקוטי אהרון, רבי אהרון אזרד ז"ל)

פרשת מסעי חותמת את ספר במדבר שרובו הגדול מוקדש לקורות בני ישראל בשנות נדודיהם במדבר. בפתח הפרשה מובאת רשימה מסכמת של ארבעים ושתים תחנות שבהם עברו בני ישראל במשך ארבעים שנה במדבר. לדעת הרמב"ם ציווה ה' לכתוב את מסעי בני ישראל כדי שידעו הדורות הבאים את הניסים שעשה הקב"ה לבני ישראל במדבר, על מנת שלא נחשבו בטעות שאבותינו היו במדבר קרובים לישוב או חנו במקומות שבהם שוכנים כיום בני ערב או במקומות שיש בהם עשבים, צמחים או בארות מים. ולדברי הספורנו רצה הקב"ה לכתוב את מסעי בני ישראל על מנת להודיע לכל העמים את זכותם בלכתם אחריו בארץ לא זרועה באופן שהיו ראויים להכנס לארץ ישראל. ולדעת רבי אברהם מנחם רפא בעל "מנחה בלולה" , עשה זאת הקב"ה על מנת שכאשר יעבור איש ישראלי במקומות הללו יברך "ברוך שעשה לאבותינו נס במקום הזה".

כמו תמיד פרשה זו נקראת בתקופה של בין המצרים בין שבעה עשר בתמוז לתשעה באב כדי לחזק ולעודד את לים של ישראל בתקופת האבלות על חורבן בית המקדש ועל הגלות המרה. שכן בפרשה זו מסופר על חלוקת ארץ ישראל לשבטים ובכך רמז לדורות הבאים שלאחר תקופת הגלות והחורבן יבואו ימים טובים לישראל בהם ישכון עמנו בשלווה ובביטחון בארץ אבותיו.

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - חוקת התשע"ט

  • דבר תורה - פרשת עקב, התשע"ח

  • אימון זוגי בפרשת השבוע - משפטים
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים