שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 21:47:25 - 10/05/2017  צפיות: 2123

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - אמור (התשע"ז)


פרשת השבוע - אמור (התשע

פרשת השבוע – אמור
פרשת אמור עוסקת בנושאים של אבל ושמחה גם יחד, בתחילת הפרשה ישנה אזהרה לכהנים לבל יטמאו למתים ושל יקרחו בראשם קרחה על המת, סיום הפרשה עוסק בחגי ישראל, ימי מנוחה ושמחה לאדם. מיתוך השילוב בין שני ניגודים אלו התורה באה ללמדנו מוסר השכל לחיי היום יום בכל התחומים. גם כאשר אדם נמצא בצער ויגון, מצוקה של ממש, הפסד כלכלי וכו' אין לו לאדם להתייאש וליפול לתהום, חייב האדם להתגבר ולקוות לבואם של ימים טובים יותר, ימי שמחה וחג.

"אמור אל הכוהנים בני אהרון ואמרת להם" (כ"א, א')
הגאון, רבי לייב חריף זצ"ל היה אומר על הפסוק שלפנינו, אמת הדבר שקדות כוהנים נובעת מכך שהם מזרע אהרון הכהן, אך על כל אחד ואחד מאיתנו לדעת שלא די בזכות אבות, אלא שי צורך לכל אדם בייחוס עצמי, ועל כך כותבת התורה ורומזת, "אמור אל הכוהנים בני אהרון", שלא די בכך שהם בני אהרון, אלא "ואמרת להם", פנייה במישרין אליהם כיוון שעל כל אחד מופנית מוטלת חובה אישית להיטהר ולעלות במדרגות הקדושה מכוחו של ו בזכות עצמו ולא מכוחה של השושלת.

"...אֱמֹר אֶל-הַכֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן; וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, לְנֶפֶשׁ לֹא יִטַּמָּא בְּעַמָּיו"(כא,א)
רש"י במקום אומר: "אמור ואמרת" – להזהיר הגדולים על הקטנים. רבי משה סופר הקדוש – בעל "החתם סופר" זצ"ל היה אומר: הנוהג שבעולם שעסקני הציבור "הגדולים" דואגים לייקר את המת ומספקים לכבודו את כל הנצרך דהיינו לוויה יפה, קבורה נאה, הספד גדול ואף מצבת יד ושם לזכרו, אך שוכחים את "הקטנים", אלו האלמנות והיתומים המסכנים שהנפטר בהלכו למנוחת עולם הותירם לאנחות ללא מטה לחם ומשען פרנסה. על כן הוסיפה התורה אמירה על אמירה – "להזהיר הגדולים על הקטנים" כפי שאומר רש"י. להזכיר ולומר,שימו לב! חשוב ונכון יותר לעזור לחיים יותר מאשר למתים – כי אלו החיים הם היד ושם (מצבת זיכרון) האמיתי של הנפטר ובמעשיהם שיעשו ובמצוות שיקיימו יעשו נחת רוח ועילוי נשמתו של הנפטר.

"וּבָא הַשֶּׁמֶשׁ, וְטָהֵר; וְאַחַר יֹאכַל מִן-הַקֳּדָשִׁים, כִּי לַחְמוֹ הוּא"(כב,ז)
"ביאת השמש" – רמז לביאת שמשו של אדם, כי נר ה' נשמת אדם. אם האדם הנפטר טהור, שדאג לקיים בחייו מצוות ועשה מעשים טובים אז ודאי שלא יאכל לחם של בושה, אלא בדין ייקח את שכרו שלו לעולם הבא. האדם – רק תורה, מצוות ומעשים טובים יביאו את האדם לחיי עולם הבא.

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • בניית האדם השלם-פרשת חיי שרה

  • פרשת השבוע - שלח לך (התשע"ו)

  • פרשת השבוע - וישלח התשע"ט
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים