שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 23:15:17 - 18/10/2012  צפיות: 3894

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - פרשת נח (התשע"ג)


פרשת השבוע - פרשת נח (התשע

 

דברי תורה – פרשת נח

פרשת השבוע – פרשת נח, היא הפרשה השניה בספר בראשית. פרשה זו עוסקת בציווי הקב"ה לנח על בניית התיבה, סיפור המבול, שכרות נח ומגדל בבל, ולבסוף מפרטת את צאצאיו של נח.

תקציר הפרשה

הפרשה מספרת על נח שלו היו שלושה בנים, שם, חם ויפת. דורו של נח היה דור מושחת ולא ירא אלוקים. הקב"ה מאס באדם והחליט להביא מבול על העולם ו"להתחיל הכל מחדש" באמצעות נח ומשפחתו. ע"כ ציווה ה' את נח לבנות תיבה ובה שלוש קומות, הקומה התחתונה תשמש כפח אשפה גדול, התיבה האמצעית תשמש לאחסון החיות והקומה השלישית הגבוהה תשמש לאכלוס ע"י נח ומשפחתו. בתיבה יהיה פתח – צוהר. נח מצווה להביא את כל החיות אל התיבה מכל בעלי החי: זוג מבעלי החי הטמאים, ושבעה מבעלי החי הטהורים.
בשנת שש מאות לחיי נח, הקב"ה מביא מבול על העולם , במשך 40 יום ירד גשם על פני האדמה .

מעיינות התהום המשיכו לזרום מאה וחמישים יום לאחר מכן. במשך המבול נכחדו כל האנשים ובעלי החיים שהיו בעולם. למעט אותם אנשים וחי  שנכנסו אל התיבה. לאחר סיום המבול החלו המים להתייבש וכשמפלס המים החל לרדת, עגנה התיבה על הרי אררט – שנמצאים בתורכיה
לאחר מספר שבועות נוספים מפלס המים הוסיף לרדת וניתן היה לראות את פסגות ההרים. נח המתין ארבעים יום ולאחר מכן החליט לבדוק אם המים התייבשו וניתן לצאת מן התיבה אל היבשה. נח פתח את חלון התיבה ושלח את העורב כדי שיבדוק האם המים יבשו על פני האדמה. העורב לא ביצע את שליחותו של נח כנדרש והתעופף בסביבות התיבה לכן נח בחר את היונה ושלח אותה אל מחוץ לתיבה. לאחר זמן לא רב היא שבה אל התיבה כיוון שהמים מילאו את הארץ והיא לא מצאה מנוח לכף רגלה. לאחר שבוע  שלח נח את היונה שוב אל מחוץ לתיבה וכשהיא שבה היה עלה של זית בפיה אז הבין נח שהמים כבר יבשו וכי עצי הזית הניבו פרי. שבוע לאחר מכן נח שלח שוב את היונה אך הפעם היא לא שבה.

נח פתח את מכסה התיבה והמשיך להמתין מספר שבועות נוספים עד שהארץ תיבש לחלוטין, ורק לאחר הוראה מהקב"ה יצא נח עם משפחתו והחיות אל מחוץ לתיבה. נח יצא מהתיבה ומיד החל בונה מזבח לה' והקריב עליו קרבנות, אז גם הקב"ה נשבע כי לא יביא יותר מבול על הארץ ובהתחייבותו זו קבע את הקשת בענן לדורות. הקב"ה מברך את נח בפריה ורבייה ונתן להם את אזהרת איבר מן החי ואיסור נטילת חיי אדם.
נח נטע כרם ענבים ומיין הענבים שתה והשתכר. חם, בנו האמצעי ראה את ערוות אביו והלך וסיפר לאחיו שכיסו אותו. כשתעורר נח משכרותו הבין את שעשה לו חם וקילל אותו שיהיה עבד לאחיו.
מגדל בבל

האנשות החלה להתרבות ובארץ שנער החלו בבניית מגדל גבוה בחשיבה שכך אלוקים לא ישמיד אותם שוב. בורא עולם כעס על כוונותיהם ובלבל את שפתם ומשם הם נפוצו לכל העולם.
בהמשך הפרשה מפורטים צאציו של שם בנו של נח, עד שמגיעים לתרח אבי אברם, נחור והרן. להרן נולד ילד בשם לוט, אברם נשא את אחיינית שלו לאישה – שרי ונחור נשא את אחותה מילכה. שרי הייתה עקרה.

יחד עם משפחתו, תרח בוחר לעבור דירה לארץ כנען. הוא עצר בדרך בארץ חרן, שם מת בגיל 205. ובזה מסתיימת הפרשה.
"אלה תולדות נח, נח איש צדיק תמים היה בדורותיו את האלוהים התהלך נח" (ו', ט')

רש"י פותח ואומר מדוע התורה מתחילה באלה תולדות נח ולא ישירות בתולדות נח ממש, אלה שתולדותיהם של צדיקים הם המעשים שלהם. נח הסכים עם הנהגת האלוקים שהיא מידת הדין ולא השתדל לבטל גזרותיו של בורא עולם, אלא רק הזהיר את העם מהמבול.

"את האלוהים התהלך נח"
היה מוכיח לבני דורו – לפיכך היה נחשב צדיק . היה נחשב צדיק בפי כל העם וחביב על כולם משום שהתבודד עם האלוקים ולא נתן דעתו על הבריות להוכיחן.

"ויולד נח שלושה בנים את שם את חם ואת יפת"

אלו הם מעשיו הטובים : את "שם" – לזכור תמיד שם האלוקים. את "חם" – לקיים את כל המצוות בחום ובהתלהבות. את "יפת" – לעשות אך ורק מעשים שהם תפארת לעשיה ותפארת לו מן האדם. (בשם האדמור מפשיסחה)

"ואתה קח לך מכל מאכל אשר יאכל והיה לך לחם לאכלה"

הרמב"ן אומר, כי על כן היו האנשים אסורים על אכילת בעלי חיים ואילו לנח הותר, משום שנח "נתן להם חיים" בהכניסו אותם אל התיבה על כן היו לו אסירי טובה על חיותם וממילא מותר לו להשתמש בהם לאכלה.

פתגם חסידי
אמר האדמור מפשיסחא: "והייתם לי סגולה" – ומה היא הסגולה הזו שהבריות משתמשים בה למחלות קשות אין האדם יודע טיבה וממה היא עשויה – האדם פשוט מקשיב לרופא, כך גם באמונה לה' יתברך צריך להיות תמימים ובעלי אמונה פשוטה בלי חקירות והתחכמויות.

מי ייתן ונזכה לקיום תורה ומצוות על דרך הפשטות והתמימות , אמן!

שבת שלום.

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - וירא (התשע"ו)

  • פרשת השבוע - לך לך (התשע"ז)

  • פרשת השבוע - ראה (התשע"ו)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים