שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 22:53:30 - 17/01/2017  צפיות: 1707

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - שמות (התשע"ז)


פרשת השבוע - שמות (התשע

פרשת השבוע – שמות

יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של שרה בת חנה ז"ל
יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של רחל בת ורדה ז"ל

בשעה טובה ומוצלחת אנו פותחים שוב בקריאת ספרת שמות עם פרשת השבוע הפותחת את הספר, פרשת שמות על שמה קרוי הספר. הפרשה פותחת במילים "בני ישראל הבאים מצרימה" – בלשון הווה, ניתן ללמוד מצורת ביטוי זו שבני ישראל לא ראו עצמם מעולם כאזרחי קבע במצרים, ולא משנה כמה זמן התארכה הגלות, אלא חשו עצמם כגרים לאורך כל הזמן, וכזרים בארץ נוכריה, ולאורך כל הזמן ייחלו ליום בו יוכלו לצאת מהמצר ולהיגאל מארץ מצרים לעלות לארץ האבות. ולא זאת ועוד שנות הגלות הקשות וארכות רק הגבירו בבני ישראל את הרצון לשמור על זהותם ועל מסורת אבותם הקדושים וכאמור בדברי חז"ל, "בזכות ארבעה דברים נגאלו ישראל ממצרים – שלא שינו את שמם ולא שינו את לשונם ולא גילו מסתורין שלהם ולא ביטלו את המילה".(פרפראות לתורה)

במילה "שמות" נמצא רמז לשלוש המצוות בהם עם ישראל לאורך השנים דבק במסירות נפש אלו הן: שבת, מילה ותפילין. על השבת נאמר "כי אות היא ביני ובניך", על המילה נאמר "ונמלתם את בשר עורלתכם והיה לאות ברית ביני ובניכם". ועל מצוות תפילין נאמר "והיו לאות על ידך ולטוטפות בין עינך". שלוש מצוות אלו משמשות כמעין עוגן ליהדות כולה המבליט את ייחודו של עם ישראל אל מול כל אומות העולם.
בפרשה מתואר עניין הצפנת משה בעודו תינוק ביאור – "ותצב אחותו מרחוק לדעת מה יעשה לו" (ב', ד') – נשאלת השאלה מדוע עמדה מרים מרחוק? אמר רב: לפי שהייתה מרים מתנבאת ואומרת עתידה אימי שתלד בן שמושיע את ישראל מיד מצרים וכיוון שנולד משה נתמלא כל הבית אור, עמד אביה ונשקה על ראשה, אמר לה בתי נתקיימה נבואתך. וכיוון שכעת הטילהו את משה ליאור עמד אביה של מרים וטפח לה על ראשה ואמר: בתי היכן נבואתך? וזהו שנאמר – "ותצב אחותו מרחוק" – לדעת מה יעשה לו – לדעת מה יהיה סוף נבואתה.(על פי המדרש)
"ואלא שמות..." (א',א') – סופי תיבות של "ואלה שמות בני ישראל הבאים" – "תהילים" של דוד נעים זמירות ישראל - לרמוז שכל הצרות והמצוקות שפקדו את עם ישראל במצרים ושפוקדות את ישראל בימים אלו לכולם יש מזור ומרפא אחד  - קריאה בספר תהילים ועל ידי כך תבוא הישועה (הרב הצדיק מבנזון ז"ל)

מלוקט מתוך ספרו של רבי אהרון אזרד ז"ל

 

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - ואתחנן (התשע"ו)

  • חג פסח - התשע"ה

  • עשיה אמיתית לשם שמים-פנחס
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים