שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 11:07:59 - 09/12/2016  צפיות: 1825

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - ויצא (התשע"ז)


פרשת השבוע - ויצא (התשע

פרשת השבוע – ויצא

יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של שרה בת חנה ז"ל
יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של רחל בת ורדה ז"ל

פרשת ויצא עוסקת באורח חיו של יעקב אבינו, תקופה בת עשרים שנה בה יעקב שהה מחוץ לארץ ישראל מחמת עשיו אחיו שרצה להורגו. אך לא משנה מה עבר על יעקב אבינו לאורך כל אותה התקופה הוא ייחל והשתוקק לחזור לבית אביו בארץ הקודש. כפי שאמר לאחר שחלם את חלום הסולם "ושבתי בשלום אל בית אבי". מכאן עלינו ללמוד יסוד חשוב ביהדות, שגם כאשר אדם נאלץ מטעמים מסוימים לעזוב את ארץ ישראל מכורח המציאות, בשל פרנסה, זיווג, בריאות וכו'...תמיד יש לדאוג שהשאיפה לחזור לארץ הקודש תהיה קיימת בתוך הלב וברגע שיתאפשר יש לקיימה הלכה למעשה. על כך מעיר בעל ה"שפת אמת" רבי יהודה ליב מגור, שגם בימים ששהה יעקב אבינו מחוץ לארץ ישראל תמיד מחשבתו הייתה נתונה לארץ הקודש וכפי שברכה רבקה את יעקב בנה, "וישבת עימו ימים אחדים" ובכך ברכתה התקיימה שלא משנה כמה זמן ישהה בנה מחוץ לארץ "תראה בעיניו כימים אחדים" מתוך דבוקתו בבית אביו.
"ויצא יעקב מבאר שבע..." (כ"ח, י')  - פרשה זו פותח במילים אלו "ויצא", ואילו בהפטרה המילים שפותחים הן "ויברח יעקב". ישנו שינוי לשון בים הפרשה להפטרה, שינוי לשון זה מוסבר כך: שיעקב אבינו עזב את אביו משתי סיבות, האחת היא מפני ציווי אביו והשני הוא מפני הפחד מעשיו אחיו שרצה להורגו.
"ויפגע במקום וילן שם כי בא השמש" – שלפעמים בחמלת ה' נפתח לו אור גדול ונדמה לו שבוודאי יהיה איש כשר כראוי ואחר כך פתאום נחשך לו, כאילו "בא השמש" ממש פתאום שלא בעונתה ואז הודיעו לו ליעקב בחלום שכל זה הוא בחינת "והינה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה" שזהו כל עבודת האדם שצריך שילך מדרגה לדרגה וכמו שעולים בסולם  "והינה מלאכי ה'" הם הצדיקים - עולים ויורדים בו שצריך שיהיו להם כמה עליות וכמה ירידות כי קודם העלייה צריך שתהיה ירידה והירידה היא תכלית העלייה. על כן אל ישתומם אדם ואל ייפול בדעתו מכל מה שעובר עליו על כן אל יטעה לא בעליה ולא בירידה.

שבת שלום

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - פרשת שמות (התשע"ג)

  • פרשת השבוע - פרשת וישב (התשע"ג)

  • דבר תורה - פרשת שופטים, התשע"ח
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים