שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 22:44:07 - 20/07/2016  צפיות: 2835

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: דברי תורה-פרשת השבוע-פרשת פנחס (התשע"ו)


דברי תורה-פרשת השבוע-פרשת פנחס (התשע

פרשת השבוע – פרשת פנחס

יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של שרה בת חנה ז"ל
יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של רחל בת ורדה ז"ל
כאמור פרשת השבוע, פרשת פנחס היא אחת מחמש פרשיות שבתורה שקרויות על שם אישיות מסוימת (האחרות הן: נח, יתרו, קורח). ניתן להבחין בהבדל המהותי בין האישיות של פנחס לבין אישיותו של בלק המופיע בפרשה הקודמת. בלק כשחש בסכנה העלולה להגיע מיכולותיו של עם ישראל, לא עושה דבר בעצמו על מנת להתמודד עם "הבעיה" הזו. עיקר מאמציו מתרכזים בניסיון למצוא מישהו אחר ולרתום אותו למשימה של מנת שהוא יעשה במקומו את המלאכה, הוא אינו מתמודד עם המציאות. בניגוד לכך ניתן לראות בפנחס כאיש מעשה, אדם נמרץ. פנחס אינו ממתין שמשהו אחר יעשה במקומו את המלאכה, אלא קם בהחלטיות ועושה מעשה תוך כדי תחושת שליחות להצלת עמו. למדנו כך גם מתורתו של הילל הזקן במסכת אבות שאמר: "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש". הוכחה נוספת לנכונות דרכו של פנחס היא שרואים כי דרכו של פנחס צלחה באופן מיידי. ואילו מעשיו של בלק לא.

ניתן ללמוד הרבה משתי פרשיות אלו – בלק ופנחס בהקשר לניהול אורח חיים יהודי – אל תעשה מחר מה שנדרש לעשות היום ואל תטיל על אחרים מה משימות שבאחריותך. (פרפראות לתורה)

"את קורבני...תשמרו להקריב לי במועד" (כ"ח, ב')
בעל ה"שפת אמת" – רבי יהודה ליב אלתר מגור זצ"ל פירש את המילה "תשמרו" – לשון המתנה וצפייה וכך היה מנחה את חסידיו שגם בשעת שהותם בגלות המרה עדיין הם יכולים לקיים את מצוות "תשמרו להקריב" – אם נצפה ונחייל לביאת הגואל ולבניין בית המקדש ולחידוש עבודת הקודש ע"י כוהנים ולוויים הרי שאנו חלק בלתי נפרד מהקרבת הקורבנות שהקריבו אבותינו בזמן שבית המקדש היה קיים.

במשלי נאמר שכשם שבורא עולם עוסק בשבחם של צדיקים ודואג לפאר ולפרסם שמם ברבים, כך מתעסק הקב"ה בגנותם של הרשעים ופרסומם בעולם. וראיה לכך – פינחס שפרסמו הקב"ה לזכות וזמרי – פרסמו הכתוב לגנאי. ככתוב "זכר צדיק לברכה, ושם רשעים ירקב".
רבי יהודה ליב אלתר מגור זצ"ל – האדמו"ר השלישי לחסידות גור ומבין הבולטים ברבני פולין. היה נכדו של בעל ה"חידושי הרי"ם" – רבי מאיר יצחק אלתר זצ"ל שהיה מייסד חסידות גור. בנו רבי אברהם מרדכי אלתר בעל ה"אמרי אמת".

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - פרשת משפטים (התשע"ג)

  • דבר תורה - פרשת ויצא התשע"ח

  • פרשת השבוע - וישלח (התשע"ז)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים