שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 19:57:23 - 28/06/2016  צפיות: 1575

שתף לחבר

מאמר זה שותף 1 פעמים.

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - קורח (התשע"ו)


פרשת השבוע - קורח (התשע

פרשת השבוע – פרשת קורח

יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של שרה בת חנה ז"ל
יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של רחל בת ורדה ז"ל

פרשת השבוע, פרשת קורח היא הפרשה החמישית בספר במדבר כאשר עיקרה של הפרשה עוסק בתיאור מחלקות קורח ועדתו, פרשייה בה קורח בן למשפחת לוי יחד עם דתן ואבירם בני משפחת ראובן אוספים מאתיים וחמישים מנהיגים, דיינים  מכלל בני ישראל על מנת לערער על הנהגתם של משה ואהרון.

"ותפתח הארץ את פיה ותבלע אותם..." (ט"ז, ל"ב)
על פסוק זה העיר האדמו"ר רבי שלום קורח מבלז בהקשר מידה כנגד מידה, שהרי קורח ועדתו חטאו בפיהם, כשהשמיעו לשון הרע ובהוצאת דיבה על משה ועל אהרון ולכן נגזר עליהם שהאדמה פערה את פיה ובלעה אותם.

"ותפתח הארץ את פיה ותבלע אותם...ואת כל האדם אשר לקורח" (ט"ז, ל"ב)
הספורנו הקדוש מעיר על כך שכוונת הכתוב בכותב "ואת כל האדם אשר לקורח", לאותם האנשים שנמשכו אחריו למחלוקת, ועל כן לא מתו בניו שהרי לא נגררו אחריו למחלקות. דעת הרמב"ן היא שמדובר בעבדים ושפחות נוכריים שהיו ברשותו של קורח. על כך מוסיף הרמב"ן שאולי היו ברשתו גם מישראל, גרים ותושבים שנמשכו אחר עצתו וחטאו כמותו, אך לא דיבר הכתוב על בניו של קורח שהיו צדיקים וזכותם עמדה להם. (ליקוטי אהרון לרבי אהרון אזרד ז"ל)

"ואם בריאה יברא ה' ופצתה האדמה את פיה ובלעה אותם..." (ט"ז, ל')
שואל על כך רבי משה סופר בעל ה"חתם סופר", במסכת אבות שנינו שבערב שבת בין השמשות בסופן של ששת ימי הבריאה נבראו עשרה דברים, כאשר אחד מהם הוא פיה של הארץ לבליעת קורח ועדתו. נשאלת השאלה עליה גם משיב החתם סופר, ומה, משה לא ידע ברוח הקודש שבו שקיים פיה של האדמה לטובת העיניין, ושואל הוא בתמיהה "ואם בריאה יברא ה'"?!
ומשיב, שבין אותם עשרת הדברים שנבראו בזמן שבין השמשות, נברא גם פיה הארץ וקברו של משה שאת מקום קבורתו אף אחד אינו יודע, ומשום כך העלים הקב"ה את כל עשרת הדברים שנבראו ממשה רבינו וביניהם פיה הארץ לבליעת קורח ועדתו.

"וישלח משה לקרוא לדתן ואבירם..." (ט"ז, י"ב)
כמה ניתן ללמוד ממעלת הסלחנות של משה רבנו הקדוש, שכן למרות שדתן ואבירם היו בעלי מחלוקת מועדים. שכן, הם היו "שני העבריים הניצים", שסיכנו את חיו של משה קודם בריחתו למדיין. והם אלו שהעליבו את משה ואהרון בצאתם מארמונו של פרעה. והם היו הפעילים המשמעותיים והראשיים במחלוקת קורח. ובכל זאת שלח משה לקרוא לדתן ולאבירם, בתקווה שיצליח להניא אותם מלהמשיך בדרך המחלוקת ולבחור בדרך השלום, ההשלמה והפיוס. (הכתב סופר – רבי אברהם שמואל בנימין סופר רופאים)

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

 • פרשת השבוע - פרשת תצוה (התשע"ג )

 • פרשת השבוע - פרשת בהעלתך התשע"ט

 • פרשת השבוע - פרשת ויקרא התשע"ט
 • שתף לחבר

  מאמר זה שותף 1 פעמים.

  שתף בפייסבוק

  ניווט מהיר:
  תגובות הגולשים