שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 17:51:31 - 08/05/2016  צפיות: 2426

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - אמור (התשע"ו)


פרשת השבוע - אמור (התשע

פרשת השבוע – פרשת אמור

יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של שרה בת חנה ז"ל
יהיו דברי תורה אלו לעילוי נשמתה של רחל בת ורדה ז"ל
פרשת השבוע, פרשת אמור היא הפרשה השמינית בספר ויקרא.

"ששת ימים תעשה מלאכה, וביום השביעי שבת שבתון מקרא קודש..." (כ"ג, ג')
מעשה בחסיד אחד שהייתה לו פרה אחת חורשת, במרוצת הזמן ירד אותו החסיד מנכסיו עד כדי כך שנאלץ למכור את פרתו היחידה על מנת לממן את צורכי ביתו לנוכרי. החל הנוכרי לחרוש בפרה לעבודתו בשה במהלך ששת ימי החול, אך בשבת כשרצה להחל לעבוד ולחרוש עם הפרה היא רבצה תחת מקומה ולא הייתה מוכנה לקום ולזוז. בשל כך רגז הנוכרי והיה מכה בפרה, אך הפרה לא זזה ממקומה.
כיוון שראה כך, הלך נוכרי לאותו החסיד ואמר לו שהוא מעוניין לבטל את העסקה כיוון שזו פרה מוזרה שעובדת בכל השבוע למעט מביום השבת, ביקש הנוכרי להחזרי את הפרה לחסיד ולקבל את כספו בחזרה ולא משנה כמה הוא היכה את הפרה, הפרה לא זזה ממקומה.
החסיד שהיה חכם, חשב לעצמו והבין מפני מה הפרה לא מבצעת את מלאכתה בשבת-מפני שהפרה הייתה מורגלת לנוח בשבת. הלך החסיד לשדה של הנוכרי ולחש לפרה באוזניה: "פרה, כשהיית ברשותי היית נחה בשבת, וכעת שאת בבעלותו של נוכרי זה ואין חובת השבת חלה על בעלייך, בבקשה ממך עמדי ועשי רצון אדונייך". מייד עמדה הפרה והחלה לעשות מלאכה בשבת. שאל הנוכרי את החסיד "כיצד עשית זאת כישפת את הפרה?", ענה לו החסיד: "הודעתי לפרה שהיא ברשותו של נוכרי שאינו מחויב בקדושת השבת". הנוכרי הזדעזע ואמר: "אם פרה שאין בה לא שיחה ולא דעת ותבונה מכירה את בוראה, אני שבראני הקב"ה בצלמו ובדמותו ונתן לי דעת ובינה לא אכיר את בוראי?!" – מייד בא והתגייר וזכה ללמוד תורה ושמו היה "רבי יוחנן בן תורתה – בן הפרה.
בתורה ובנביאים ובכתובים מצאנו שמצוות השבת שקולה כנגד כל המצוות שבתורה. אמר להם הקב"ה לישראל – אם תזכו לשמור את השבת מעלה אני עליכם כאילו שמרתם את כל המצוות שבתורה ואם חיללתם את השבת הקדושה, מעלה אני עליכם כאילו חיללתם את כל המצוות שבתורה.
רבי יוסי ברבי יהודה אומר: שני מלאכי השרת מלווין לו לאדם בערב שבת מבית הכנסת לביתו, אחד טוב ואחד רע. כשבא לביתו ומוצא נר דולק ושולחן ערוך ומיטה מוצעת – מלאך טוב אומר:  יהי רצון שתהא לשבת אחרת כך! ומלאך רע עונה "אמן" בעל כורחו. ואם לא מלאך רע אומר: יהיה רצון שתהא לשבת אחרת כך! ומלאך טוב עונה "אמן" בעל כורחו.

אמרות של שמחה - משל מהרבי מליובאוויטש
הרבי מליובאוויטש היה מרבה להשתמש במשל הארגז עמוס המטען
במשל מתואר אדם שצריך לסחוב ארגז מלא באבנים לביתו ומתלונן על כובד משקלו של הארגז. לפתע מישהו מגלה לאותו אדם שהארגז אכן מלא באבנים אבל באבני חן יקרות ויהלומים.  ולפתע משקלו של הארגז הפך לדבר שולי. הארגז הפך קל כנוצה. אותו אדם רץ כעת לביתו ללא כל קושי
למה הדבר דומה, לחיים עצמם. תמיד יש מטלות וקשיים והאדם נדרש לעמול ולהתאמץ. אך כשיש שמחה הקשיים והמאמץ מתגמדים והקושי הוך לחוויה משמחת. הרי מי יודע אם ארגז המטלות והקשיים שלנו מלא באבני חן ויהלומים.

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il
דברי תורה על פרשת השבוע
"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!
באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...
הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - פרשת בא (התשע"ג)

  • פרשת השבוע - תולדות (השתע"ד)

  • קיצור ליקוטי תפילות חלק א - תפילה א
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים