שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 22:54:13 - 18/11/2015  צפיות: 1623

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - ויצא (התשע"ו)


פרשת השבוע - ויצא (התשע

פרשת השבוע ויצא

יהיו דברי תורה אלו לרפואת כל חולי עם ישראל.

פרשת השבוע, פרשת ויצא היא הפרשה השביעית בספר בראשית, הפרשה מגוללת את קורותיו של יעקב אבינו בדרכו לחרן, בהתנהלותו של יעקב מול לבן הארמי ובעזיבתו את בית לבן.

"הארץ אשר אתה שוכב עליה לך אתננה" (כח-יג) את פסוק זה פירש המגיד מקוזניץ': "הארץ אשר אתה שוכב עליה" – ארץ זו אשר "נשכבת לאורך ולרוחב" כדי לקבלה – "לך אתננה", כיוון שכל כך משתוקק אתה לקבלה, קבל תקבל אותה. (חשבה לטובה)

"וייקץ יעקב...אכן יש ה' במקום הזה ואנוכי לא ידעתי" (כח-טז), אם ישנה השראת השכינה במקום הזה, אם המשכתי את הקדושה לעולם הזה, הרי זה רק משום "ואנוכי לא ידעתי", שלא ידעתי את אנוכי כלל וכלל, שלא נתכוונתי לעצמי, כי אם לכבוד ה' יתברך. מי שאינו מתכוון ל"אנוכי" שלו, מסוגל להשפיע שפע של קדושה על העולם. (תפארת שלמה)

"והנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו" – 'מלאכי אלוקים' הם עובדי ה' שנמשלו למלאכים. 'עולים ויורדים בו', בזה הסולם, כי כל עלייתם וירידתם הוא בבחינת הסולם הזה, שמי שהוא פיקח ומאמין לדברי הצדיק שאין זה נפילה כלל ומתחזק ומתגבר הוא עולה על ידי זה למדרגה הגבוה יותר ולהיפך, מי שאינו מתחזק הוא יורד חס ושלום על ידי זה. (ליקוטי הלכות)

 

הצדיק הקדוש בעל "חידושי הרי"ם" – רבי יצחק מאיר מגור אמר באחת ההתוועדויות שערך, שמבין שלושת האבות רק אצל יעקב אבינו נאמר "ויחר אף יעקב ברחל" וגם "ויחר ליעקב וירב בלבן" – על שום מה נאמר זאת? אלא שיעקב אבינו בעל מידת האמת – "תיתן אמת ליעקב", כל כולו היה מידת האמת, ואין אדם שכמותו יכול להתהלך בשלווה ובשאננות כשסביבו אין מידת האמת שלטת.  על כן אינו יכול לשלוט ברוחו הסוערת.

מסופר על רבי מנדליי – האדמו"ר מקוצק שגם הוא היה ידוע שדבק במידת האמת ללא פשרות וללא הנחות ולכן נראה היה בעיני הבריות שהוא קל לכעוס וכביכול קפדן. אך הלוואי והיינו זוכים לדעת מתי וכיצד הדרך בה יש לכעוס מהאדמו"ר מקוצק זכותו תגן עלינו, אמן!

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - פרשת שמות תש"פ

  • דבר תורה - פרשת מקץ שבת חנוכה -התשע"ח

  • פרשת השבוע - חוקת (התשע"ה)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים