שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 21:30:14 - 03/11/2015  צפיות: 2799

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - חיי שרה (התשע"ו)


פרשת השבוע - חיי שרה (התשע

פרשת השבוע חיי שרה

פרשת השבוע, פרשת חיי שרה היא הפרשה החמישית במספר בספר בראשית. הפרשה פותחת בתיאור מותה של שרה אימנו לאחר שהיא שמעה שבנה כמעט והוקרב על המזבח, לאחר שהלכה שרה אמנו לבית עולמה אברהם אבינו רכש את מערת המכפלה והשדה המקיף אותה אותם קבע כאחוזת קבר עבור שרה. ולאחר מכן מספרת את סיפורו של אליעזר עבד אברהם בחיפושיו אחר כלה ראויה לבן אדוניו הלא הוא יצחק אבינו, רבקה שנבחרה לאחר שנמצאה ראויה ככלה ליצחק אבינו הפכה לאם המשפחה לאחר מותה של שרה אימנו. בפרשה מתוארים גם נישואי אברהם לקטורה שילדה לו שישה בנים, כמו כן מתואר מותו של אברהם, הפרשה מסיימת בתיאור התרחקותו של ישמעאל מהדרך אותה הנחיל אברהם. ישמעאל הולך ומתרחק ממשפחתו מדרכו של אביו. שם הפרשה נוגד את תוכנה לכאורה שהרי הפרשה עוסקת במותה של שרה, כשם שהפרשה האחרונה בספר בראשית מכונה "ויחי" אך עוסקת במותו של יעקב אבינו, בכך התורה רומזת לנו על דברי חז"ל שאמרו ש"צדיקים במיתתם קרויים חיים" (מסכת ברכות י"ח).

התורה מציינת את שנות חייה של שרה אימנו בלבד מתוך ארבעת האמהות, שכן ראויה הייתה שרה שתחייה לפחות כמניין שנות חייו של אברהם אבינו אך בשל שאמרה "ישפוט ה' ביני ובינך" נתמעטו שני חייה בארבעים ושמנה שנים.

"הפסוק הראשון בפרשה מתחיל במילה "ויהיו" ומסתיים במילים "שני חיי שרה" על עובדה זו מעיר רבי אברה מנחם בן יעקב רפא בספרו "מנחה בלולה".

"ויהיו" = 37, רמז לשלושים ושבע השנים האחרונות של שרה אימנו הנקראות "שני חיי שרה", שכיידוע הייתה שרה אימנו בת תשעים כשילדה את יצחק אבינו, וכיידוע שכל מי שאין לו ילדים חיו אינם חיים ולכן כאילו לא חי, לכן תשעים השנים קודם לידת יצחק אינן נחשבות, לכן למדים שמניין שנות חייה של שרה אימנו היו שלושים ושבע כמניין "ויהיו".

"ואברהם זקן, בא בימים" (כ"ד, א)

האדמו"ר בעל ה"שפת אמת"  רבי יהודה לייב מגור היה אומר "בא בימים" – פירושו אדם שהביא איתו במשך כל ימי חיו דברים בעלי משמעות, לא איבד בימיו אפילו יום אחד לריק. בתכונה ייחודית זו זכו רק יחידי סגולה מגדולי ישראל, כאברהם אבינו וכדוד המלך.

         

"ותלד שרה אשת אדוני בן לאדוני אחרי זקנתה ויתן לו את כל אשר לו" – על פסוק זה מעיר הרבי שאברהם היה מגדולי עשירי הארץ והיה מוכן להעניק את רכושו על מנת להצליח את שליחותו של אליעזר ובכך לסייע לבנו להקים בית נאמן, כך גם הקב"ה מוכן לבזבז את כל אוצרותיו ובכך לעזור לנו למלא את שליחותנו בחיים ולזווג את המימד הרוחני עם המימד הגשמי של חיינו.

 

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • טבע השלמות שבבריאה-האזינו

  • דבר תורה - פרשת ויקרא התשע"ח

  • טללי אורות בתורת "אור החיים"
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים