שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 21:08:13 - 14/10/2015  צפיות: 2661

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - נח (התשע"ו)


פרשת השבוע - נח (התשע

פרשת נח

בשבת הקרובה אי"ה נקרא את פרשת נח, הפרשה השנייה בספר בראשית.  הפרשה פותח בפסוק "אלא תולדות נח, נח איש צדיק..." על פסוק זה אמר הצדיק מפשיסחה זצ"ל שכל יהודי שישאל "עבור מה אתה טורח, עמל ויגע כל חייך?" הוא יענה שהוא טורח עבור ילדיו ובני משפחתו על מנת שיהיו יהודים טובים יותר ובעלי תורה ומצוות. וכשאותם הבנים גם הם גדלים ומתבגרים וכשהם נשאלים, "נו ועבור מה אתם טורחים, יגעים ועמלים?", גם הם יענו בדיוק את אותה התשובה, "אנו עמלים עבור חינוך ילדינו שיגדלו להיות יהודים טובים יותר". או אז הדגיש הצדיק ואמר:  "לכן, אני כבר תאב לפגוש את אותו הבן הראוי לשמו"

"תמים היה בדורותיו" – נח נשאר עניו ושפל רוח בעיני עצמו לאור כל הזמן, אף על פי שהיה צדיק גמור בדור שלא היה כן – דור של רשעים וזאת כי "את האלוהים התהלך נח". נח תמיד התהלך בידיעה ברורה בגדלותו של בורא עולם וממליא מעשיו לא היו אם כן נחשבים בעיניו. (נועם מגדים)

על מעשיו הטובים של נח אומר הצדיק מפשיסחה זצ"ל: "אלא תולדות נח...ויולד נח שלושה בנים את שם את חם ואת יפת" – מהם מעשיו הטובים? – תולדותיהם של צדיקים – מעשים טובים (רש"י). נח לימד כל אחד מבניו את הדרך בה יש לנהוג. את "שם" – לזכור תמיד את שם ה', את "חם" לימד נח לקיים כל מצווה בחום ובהתלהבות, ואת "יפת" לימד נח לעשות מעשים שהם "יפים בעיני אלוהים ואדם".

בהפטרת פרשת השבוע  (ישעיה נד) כתוב "אל תראי כי לא תבושי ואל תכלמי כי לא תחפירי, כי בושם עלומיך תשכחי וחרפת אלמנותייך לא תזכרי עוד" – הרבי מקוצק היה מפרש את הפסוק כך:

"אל תראי" – העובדה שאין בך יראת שמים באה מיתוך עובדה ש"כי לא תבושי" – כי  אינך מתביישת במעשייך. "ואל תכלמי" – ומדע אם כן אינך נכלמת במעשייך? משום "ולא תחפירי" – משום שאינך חופרת בתוך תוכך ומתבוננת עד לאיזו רמה ומדרגה הגעת. "כי בושת עלומייך תשכחי" – את אותה הבושה מפני מעשי נעורייך. "וחרפת אלמנותייך לא תזכרי עוד" – ואינך מעלה אפילו בזכרונך את חרפת בטלתך. ומימלא שאין בך אם כן יראת שמיים.

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - בראשית (התשע"ו)

  • פרשת השבוע - חוקת (התשע"ה)

  • דברי תורה - פרשת השבוע - פרשת ראה
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים