שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 17:24:55 - 15/07/2015  צפיות: 3218

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - מטות מסעי (התשע"ה)


פרשת השבוע - מטות מסעי (התשע

פרשת מטות מסעי

בשבת הקרובה נקרא בפרשות מטות מסעי, מטות היא הפרשה התשיעית בחומש במדבר ופרשת מסעי היא הפרשה העשירית בספר והיא זו שגם חותמת את הספר.

פרשת מטות פותחת בדיני נדרים ושבועות, בהמשך הפרשה מתארת את סיפור הנדודים של בני ישראל במדבר. בני ישראל נמצאים על גדות הירדן ומתכוננים לחצות אותו ולהיכנס לארץ כנען.

פרשת מסעי, פותחת בתיאור התחנות השונות ואזורי החנייה בהם חנו ביני ישראל מצאתם מארץ מצרים ועד להגיעם לארץ האבות, ומסיימת בהוראות הציווי הקב"ה בהקשר של הלחימה וכיבוש הארץ. את פרשת מסעי קוראים בתקופה של בין המצרים, ללמדנו שכמו בני ישראל שכל המסעות והטרחות שלהם היו על מנת להכנס לארץ ישראל כך אנחנו צריכים להבין שכל מה שעובר עלינו הוא הדרך אל הגאולה הקדושה (האדמו"ר מסקולען)

בימי בין המצרים נוהגים שלא לערוך נישואים כלל מיז' בתמוז ועד ט' באב. אך מנהג הספרדים לערוך נישואין עד ראש חודש אב ובשעת הצורך יש להקל גם לאשכנזים.

בשו"ע אורח חיים סימן א': "ראוי לכל ירא שמים להיות מצר ודואג על חורבן בית המקדש" על זה אמר בעל ה"חידושי הרים" מה שכתב "ירא שמים", כל שכן מי שאינו ירא שמים שראוי להיות מצר עוד יותר על חורבן הבית שכן כל דור שלא נבנה בית המקדש בימיו כאילו נחרב בימיו, ויש לכל אחד מאיתנו חלק בזה הדבר. על כל מי שאינו ירא לדבר ה' ואינו מרגיש חלק מכלל ישראל בחורבן הבית נתפלל עליו שיהיה חלק וירגיש בחסרונו של בית הבחירה.

"אך את הזהב ואת הכסף....כל אשר יבוא באש וכו'"

המילה "אך" – משמעה שהכלי חייב להיות נקי לגמרי, משאריות אוכל או מחלודה, ומהפסוק השני לומדים שבדרך שבה משתמשים בכלי זו תהיה גם הדרך להכשיר אותו, שאם שימושו באש טהרתו באש. על זה אומר ה"חפץ חיים", מכאן נלמדת דרך מירוק נפשו של אדם מעבירות שבידו, תחילה עליו לנקות את כל מה שדבוק בו, היינו עברות ושיתחרט על מעשיו, אח"כ עליו לשוב בתשובה שלמה בדיוק כפי שחטא. דהיינו אם חטא בהתלהבות, עליו לשוב בתשובה מתוך התלהבות וכך, אם חטאיו היו ברבים עליו לשוב בתשובה ברבים וזיכוי הכלל.

"כל אשר יבוא באש" – החיד"א הקדוש אומר ישנם שני סוגי אש: אש של יצר הרע, היצר שבוער בקרבנו, ואש של תורתנו הקדושה, שהיא אש הקדושה והטהרה, חז"ל אמרו על מסכת קידושין, "בראתי יצר הרע, בראתי תורה תבלין", העצה היחידה שיש לאדם כדי להלחם מול היצר הוא ע"י לימוד תורה, "כל אשר יבוא באש" – של יצר הרע, יטוהר ע"י התורה – "תעבירו באש" – אש התורה.

"נקום את נקמת בני ישראל מאת המדנים, אחר תאסף אל עמך" (ל"א,ב')

משמע שמיתתו של משה מתעכבת בשל מלחמת מדיין, ואף על פי כן הלך משה ועשה בשמחה את מצוות ה' שכן מיתתו תלויה במלחמה במדיין והיה יכול לעכב  את המלחמה ולהמשיך לחיות, אך עשה מצוות ה' בשמחה – להודיעך שבחו של משה. אמר משה "החלצו מאיתכם אנשים"  - אין "החלצו" , אלא "הזדרזו", שהיה זריז לדבר ה'.

"כל דבר אשר יבוא באש תעבירו באש וטהר" "וכל אשר לא יבוא באש תעבירו במים"

מעט מדיני הכשרת כלים:

1.    בכל כלי הדרך היא ללכת אחר רוב תשמישו, אם רוב הפעמים נהוג בו ברטוב, דינו הגעלה. אם רוב הפעמים נהוג בו ביבש, דינו בליבון. וכלי שרוב תשמישו היתר ואפילו פעם אחת עשו בו שימוש באסור, לא הולכים על פי רוב התשמישים אלא נדרך להגעילו ולהכשירו כדין.

2.    תנור אפיה חשמלי יש לנקות היטב עד היכן שידו מגעת ולהימנע להשתמש בו עשרים וארבע שעות קודם ההכשר ולאחר מכן יש להדליק את התנור למשך שעה אחת בחומו הגבוה.

3.    מיקרוגל בעל גוף חימום – טוסטר אובן, דינו כתנור.

4.    מיקרוגל בעל קרינה, ינקו אותו היטב ויניחו בו כוס עם מים וחומר ניקוי ויפעילו את המיקרוגל עד לרתיחה של המים, לאחר שהדפנות של המכשיר יספגו באדים יש לנקות אותם ואפשר להשתמש בו. בפסח עדיף לא להשתמש בו כלל.

5.    מדיח כלים המופעל ע"י שטיפה ברותחין באמצעות חומרי ניקוי הפוגמים באוכל, דרך הכשרתו לפסח ע"י ניקוי היטב ולהפעילו בשטיפה ברותחין ובעזרת חומרי ניקוי.

6.    פלאטה חשמלית, די שיערה עליה מים רותחים מכלי ראשון.

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • דבר תורה - פרשת תולדות התשע"ח

  • תזריע - עונג ונגע - טוב ורע

  • פרשת תזריע
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים