שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 21:22:58 - 01/06/2015  צפיות: 1850

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - בהעלותך (התשע"ה)


פרשת השבוע - בהעלותך (התשע

פרשת בהעלותך

בשבת הקרובה נקרא את פרשת בהעלותך , היא הפרשה השלישית בספר במדבר.

עיקרי הפרשה: פרשת השבוע פותחת בציווי להדליק את המנורה מידי בוקר, משה ואהרון מטהרים את הלווים. ה' מצווה לעשות קרובן פסח, האנשים הטמאים טוענים על כך שהם אינם יכולים להקריב את קורבן הפסח והקב"ה נותן להם את האפשרות לחגוג פסח שני. הקב"ה מצווה לעשות שתי חצוצרות עשויות כסף לתרועה על מנת לקרוא לנשיאים ולמסעות ישראל. הפרשה ממשיכה בהכנות לקראת עזיבת הר סיני, כאשר דגל מחנה יהודה בראש ומחנה לוי אחריו, דגל מחנה ראובן וצבאו ובני קהת לאחריו. דגל מחנה אפרים וצבאו אחריהם ומחנה דן וצבאו אחריהם. במהלך הדרך העם מתאוננים ונענשים בתבערה. האספסוף מתלונן על מחסור בבשר וה' מבטיח להם שיקבלו. משה מאציל סמכויות על זקני העם על מנת שיעזרו לו בהנהגת העם כפי שציווה ה'. אלדד ומידד מתנבאים במחנה. הקב"ה שולח שלווים למאכל לעם ומעניש אותם. מרים מדברת עם אהרון על משה, הקב"ה מוכיח את מרים ואהרן על התנהגותם כלפי משה וכתוצאה מכך מרים לוקה בצרעת ויוצאת מהמחנה – העם ממתין לה, משה מתפלל עלי מרים לרפואתה.

קברות התאווה – קברות המתאווים
"ויקרא שם המקום ההוא קברות התאווה כי שם קברו את העם המתאווים"
לא רק את המתאווים קברו שם אלא גם את התאווה עצמה. היא חדלה מלהתקיים אצל כל אחד מבני ישראל שחזה בעונש הנורא. ע"י קבירת המתאווים נקברה התאווה עצמה ולפיכך נקרא שם המקום "קברות התאווה" ולא "קברות המתאווים" (בינה לעיתים)

 

בקשה מבורא עולם
חתן צעיר התהלך חסר אונים בבית אביו, עומד הוא בפני נישואים אך בית ראוי אין בידו להשיג, כספו המועט לא מספיק. פנה החתן לאביו שגם הוא עצמו היה שרוי בדוחק רב וביקש ממנו עזרה כלשהי ולו המועטה ביותר. האב שרצה לעזור ולסייע לבנו בכל יכולתו אמר לו שגם לו אין ואפילו פרוטה שחוקה אחת. החתן שחש מתוסכל עוד יותר החליט לפנות לארמון המלוכה, וכך עשה בהכנעה גמורה ובבושה גדולה פנה לארמון המלך וביקש לפגוש במלך, לאחר תחנונים רבים הכניסו אותו בחדרו של המלך, אך גם שם נחל אכזבה כיוון שהמלך אמר לו "אכן עושר רב יש לי, זהב, יהלומים ומרגליות אין ספור אך אינני מכירך כלל, לו היית בני-אז הייתי נעתר לבקשתך..."

את משל זה סיפר אחד מגדולי הדור בפני תלמידיו ואמר שכך אנו צריכים להתחנן לפני בורא עולם " אבינו, מלכנו הקדוש, רק אתה מסוגל לזון ולפרנס אותנו ולתת לנו כל צרכינו כמו שרק אב יכול לעשות לבנו"

הפטרת פרשת בהעלותך לקוחה מספר זכריה "רני ושמחי"

"כי הנני מביא את עבדי צמח..."
ומה הטעם שבגינו נקרא משיח – "צמח"?
משיב על כך מלבי"ם, שלמרות ונקרא כביכול נכרתה כל מלכות וכל נצר בית דוד, ובכל זאת הנביא מודיע לכולם שיש עוד צמח ששורשו עוד מוסתר, אך יבוא יום והוא יצמח ויפרח לעיני כל. כיון שכמו ששורש של צמח שטמון באדמה יצמח ויפרח מעל פני הקרקע רק בתנאים המתאימים לו ובזמן הראוי ואט אט יהפוך אילן ויביא פירות, כך גם משיח צדקנו נמצא, אך יתגלה בעת הרצון מלפני הקב"ה.

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - וישלח (התשע"ז)

  • דבר תורה - פרשת עקב, התשע"ח

  • פרשת השבוע - וישלח (התשע"ו)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים