שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 00:13:49 - 01/05/2015  צפיות: 2238

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - אמור (התשע"ה)


פרשת השבוע - אמור (התשע

פרשות אמור

בפרשת אמור כלולים נושאים העוסקים בשמחה ואבל. הפרשה פותחת באזהרות לכהנים ומסיימת בנושא חגים ומועדים. לכאורה הדבר תמוה, מה העניין לשלב אבל עם שמחה, יגון עם אושר?! ביהדות יידוע שלעולם יהיה אדם בשמחה, גם כשהאבל, היגון והצרה אין ייאוש בעולם כלל, צמיד להיות בשמחה. יש להתבונן על חצי הכוס המלאה ולברר נקודה טובה ולשמוח בה.

"כי ששת ימים תעבוד..."

ה"אור החיים" הקדוש כתב על פסוק זה, שהעולם נברא ע"י הקב"ה כך שיחזיק מעמד רק לשישה ימים אך מייד כשנכנסת השבת העולם מקבל כח נוסף להתקיים לשישה ימים נוספים עד לשבת הבאה.

 

"ששת ימים תעשה מלאכה"

שיידוע שכל השובת ממלאכתו ביום השבת מלאכתו בשאר ימות השבוע מתברכת מאליה. הברכה של השבת גוררת אחריה שפע רב לכל ימות השבוע, ומכאן ששביתה בשת לעולם לא תביא את האדם לידי הפסד. "וה' כשרצה לקדש יום שביעי, קדם וברכו שלא יחסר בו דבר. הגם שאין טובת העולם השפל מושבת מהפרישות והקדושה אלא מעסק החול, אף על פי כן ברכו ה'. (אור החיים)

 

מעשה שהיה...

בעיירה כלשהי ברוסיה הרחוקה החליט הצאר להדק את השלטון הפנימי ולשלוח לסיביר כל אזרח שלא יחזיק בתעודה מזהה. שוטרי הצאר הקפידו גם על הנושא גם בימי השבת. על כן, התיר הרב המקומי את נשיאת התעודה בשבת בשל פיקוח נפש. למרות זאת אחד היהודים בעיירה לא הסכים בשום פנים ואופן לשאת את התעודה ביום השבת וכמה שהפצירו בו תושבי העיירה כך הוא התנגד יותר. קרה ובאחת השבתות נכנסו שוטרי הצאר לבית הכנסת וביקשו מכל הנוכחים להציג את התעודה המזהה אותה הם הנושאים. ואכן כלל היהודים הציגו בפני השוטרים את התעודות אותן נשאו חוץ מאותו היהודי. מייד נעצר ונשלח במוצאי השבת יחד עם בני משפחתו לגלות בסיביר הרחוקה. היהודי שהאמין בדרכיו וכיבד את השבת עד כדי מאסר, אמר לבני משפחתו שלא ייתכן ושמירת השבת תגרום לו לאסון ונזק ואכן למחרת בבוקר החלה מלחמת העולם השנייה והגרמנים לקחו את כל תושבי העיירה היהודים למשרפות וכך ניצל אותו היהודי הוא ומשפחתו.

 

 

 

 

 

שבת שלום!

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - לך לך (התשע"ז)

  • דבר תורה - פרשת ואתחנן, התשע"ח

  • פרשת בא - (תשע"ד)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים