שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 10:45:03 - 19/03/2015  צפיות: 1710

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - ויקרא (התשע"ה)


פרשת השבוע - ויקרא (התשע

פרשת ויקרא

בע"ה בשבת הקרובה נתחיל בסימן טוב את חומש ויקרא, החומש השלישי בתורתנו הקדושה. חומש ויקרא מוקדש ברובו לפירוט החוקים והמצוות שבין הקב"ה לעם ישראל. תחילתו של החומש עוסק בדיני הקרבנות. בפרשת השבוע, לאחר הקמת המשכן קרא הקב"ה אל משה, אל המשכן על מנת ללמוד את מלאכת הקרבת הקרבנות. ישנם ארבע סוגי קרבנות עיקריים: קרבן עולה, קרבן שלמים, קרבן חטאת וקרבן אשם. הפרשה מפרטת את חמשת בעלי החיים שניתן להביא כקרבן לה': בקר, עיזים, כבשים, יונים ותורים.

 

ידוע שתינוקות של בית רבן מתחילים ללמוד את התורה בחומש ויקרא, מה הטעם לכך?

משום בפרשת ויקרא שבספר ויקרא מדובר על קרבנות שהם "טהורים" – ותינוקות של בית רבן גם הם טהורים מכל עוון ופשע, אם כך יבואו אותם ילדים טהורים ויעסקו בפרשת "טהורים".

 

"ויקרא אל משה וידבר..." (ויקרא א', ג')

נשאלת השאלה, מדוע הקדים הקב"ה קריאה לדיבור? לימדה התורה שדרך ארץ קדמה לתורה, שאדם תחילה יקרא לחברו ואז ידבר איליו, שיפנה אל חברו בנימוס ולאחר מכן ידבר איליו.

 

 

"אם עולה קורבנו..." (ויקרא, א',ג')

שואלים: מדוע פותחת התורה דווקא בדיני קרבן עולה לפני שאר הקרבנות?

רבנו בחיי בן אשר זצ"ל משיב על כך מתוך מדרש ויקרא רבה (ז',ג') "שאין העולה באה אלא על הרהורי הלב – מחשבות פסולות. על כן, על פי המציאות בה אנו חיים בדרך כלל קודמת המחשבה למעשה ולכן קבעה התורה דיני קרבן עולה בראש דיני הקרבנות כולם

 

השמועה התפשטה כמו אש בשדה קוצים, כל בעלי התקיעה ידעו כי רבי לוי יצחק מברדיטשוב זצ"ל מחפש אחר בעל תוקע ראוי, לעמוד בפני הקהל בבית מדרשו. רבים וטובים בחן רבי לוי יצחק בזמן שחיפש אחר בעל תוקע ראוי, כל אחד שנכנס לפני הקודש עמד על אותן מעלות שמייחדות אותו כתוקע הראוי מכל. זה מכוון בכוונות מיוחדות וזה בתפילה מיוחדת, כל אחד בדרכו שלו. לבסוף הגיע בעל תוקע, שהיה יהודי פשוט, הסובבים שחיכו אף הם להיכנס לפני הרב הקדוש, לא נתנו לו סיכוי כלל ו, כי הרי "טובים ומיוחסים" יותר עמדו בפני הרבי לא צלחה דרכם. למרות זאת התעניין הרבי בכוונות  אותן מכוון היהודי ושאל אותו לפשרן. ענה לו היהודי: "רבי קדוש, אני לא יותר מיהודי פשוט ובשעה שאני תוקע, אין לי כוונות נסתרות. אך רק כוונה אחת יש לי בשעה שאני תוקע, אני מבקש מהקב"ה שכשם שאני עושה רצונו ותוקע בשופר, מבקש ומתחנן לפני בורא עולם שיעזור לי להשיא את בנותיי הבוגרות".

ענה לו הרב הקדוש ופסק מייד: "אתה תהיה בעל התוקע בבית מדרשי!"

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - נח (התשע"ו)

  • פרשת השבוע - מטות מסעי (התשע"ז)

  • פרשת השבוע - פקודי (התשע"ו)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים