שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 12:17:12 - 05/03/2015  צפיות: 3050

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - כי תשא (התשע"ה)


פרשת השבוע - כי תשא (התשע

פרשת כי תשא

פרשת כי תשא היא פרשה הבולטת באריכותה, יש בה 139 פסוקים. בנוסף היא מגוונת במספר הנושאים שקיימים בה: מחצית השקל, הכיור, שמן המשחה, הקטורת, השבת, הלוחות השניים ועוד...) במרכזה של הפרשה מפורט מעשה העגל, בו חטאו בני ישראל ביום הארבעים חמתן תורה.

על כך האבן עזרא אומר: שמרבית בני ישראל לא חטאו בעבודה זרה, "חלילה חלילה שעשה אהרון עבודה זרה, גם ישראל לא ביקשו עבודה זרה, לכבוד ה' נעשה העגל..."

גם הרמב"ן בתחילת פרשת העגל אומר: "לא ביקשו העגל להיות להם אל ממית ומחיה, אבל רצו שיהיה להם במקום משה, מורה דרכם..."

נשאלת השאלה, היאך אותם אלו שיצאו ממצרים וחוו ניסים גלויים של ממש, ירדו במדרגתם בצורה תלולה כל כך במשך זמן מועט כל כך ועוד לאחר מעמד הר סיני? אלא שעל פי הפירושים הללו אנו מבינים שעם ישראל לא בגדו באלוקי אבותיהם ועשיית העגל באה רק על מנת שיהיה להם מורה דרך במקום משה כיוון שחשבו שמת, עם זאת היו בעם מיעוט של 3000 איש שעבדו את העגל לשם עבודה זרה ועל כן באו על עונשם.

"ושמרו בני ישראל את השבת" (שמות ל"א, ט"ז)

רבי חיים בן עטר – ה"אור החיים" הקדוש, מפרש את התיבה: "ושמרו" – יצפו, לשון ציפייה. שמא השבת תהיה על עם ישראל לטורח, אלא תמיד ישמחו בה וימתינו לבואה. מוסיף על כך האור החיים ואומר שעל היהודי לשמור שבת, שמא יחלל אותה אף צריך הוא לשמור על השבת שמא אחר יחלל אותה.

 

מעשה שהיה...

אל פתח דלתו של רבי חיים אלעזר וקס, רבה של העיירה קליש התדפק סוחר נודע שהיה נראה טרוד מאוד. הסוחר פנה לרבי חיים ושטח בפניו את הבעיות שפקדו אותו לאחרונה: "רבנו יודע שאני אדם מוכר, בעל נכסים רבים, איש ציבור יידוע, אך לאחרונה מצבי הכלכלי החל להתדרדר ואני נמצא על סף פשיטת רגל. על כן באתי לשאול את הרב, האם הפעם באופן חד פעמי יורשה לי לבצע הונאת ממכר בעסקה שבה אני יכול להרוויח כסף רב ולחזור לעמוד שוב על רגלי איתנה?"

ענה לו רבי חיים: "האם את הכתוב בפרשת כי תשא את אינך מכיר?! נאמר שם 'לוחות כתובים משני עבריהם, מזה ומזה הם כתובים' – דבר זה בא לרמז לך שלא משנה לאיזה צד תהפוך את הלוחות יתבלט עליהם הצו האלוקי תכף ומייד – לא תגנוב"

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • דבר תורה - שבת חול המועד סוכות

  • פרשת השבוע - אמור (התשע"ה)

  • פרשת השבוע - תרומה (התשע"ה)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים