שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 03:07:27 - 06/02/2015  צפיות: 2786

שתף לחבר

מאמר זה שותף 1 פעמים.

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - יתרו (התשע"ה)


פרשת השבוע - יתרו (התשע

פרשת יתרו

הפרשה החמשית בספר שמות, פותחת בסיפורו של יתרו - חותן משה ששמע על הניסים והנפלאות שפקדו את עם ישראל כיציאת מצרים, קריעת ים סוף ומלחמת עמלק ובהצטרפותו לעם ישראל בסמוך לזמן בו קיבלו את התורה. יתרו מבחין בהליך המשפטי אותו מפעיל משה על מנת לצור סדר וחברה מתוקנת בעם ישראל ומייעץ לו להקים מערכת שונה, מערכת משפטית המושתת על היררכיה וכך העומס ממשה יופחת ואל משה יגיעו רק המקרים הקשים יותר מבחינה משפטית.

פרשת השבוע ממשיכה עם תאור מעמד הר סיני ומתן תורה וההכנות למעמד הקדוש שנמשכו שישה ימים. משה עולה להר בפעם השלישית שם מקבל את תרי"ג מצוות. לאחר מכן יש את הציווי על שמירת השבת.

"וישמע יתרו..." (יח-א)

מה שמועה שמע ובא? קריעת ים סוף ומלחמת עמלק (רש"י)

קשה איפוא, הרי לשם מה היה צריך לבוא הרי היה יכול להישאר בביתו ולהאמין בבורא עולם משם?

אלא מששמע על נס כזה גדול והתגלות נבואית עצמוה– כקריעת ים סוף שלאחריו עדיין היה הסתר כה גדול של בורא עולם במלחמת עמלק שיבוא וילחם בישראל...מזה למד את הלקח. כי יש צורך ללכת אל רבך וללמוד ממנו תורה.

אמר הה"ק מללוב ז"ל "והרי הכל שמעו? אלא שהוא שמע וגם הבין, הוא שמע וגם הסיק מסקנות ממה ששמע ואילו האחרים שמעו ונשארו בשלהם והמשיכו בשלהם.

"ויקח יתרו חותן משה..." (יח-ב)

יתרו שהיה חשוב מאוד ורם מעלה ובעל ייחוס מכובד – "כהן מדין" העדיף את ייחוסו  כ"חותן משה". העדיף לוותר על הכל ולהתבטל לצדיק (אור החיים הקדוש)

המשטרה בפתח?!

עם תחילתו של חודש אלול היה נוהג רבי יצחק דוד רוטמן זצ"ל (מתלמידי הסבא מקלם זצ"ל) לעסוק במלאכת ההתבודדות מיתוך פרישות מהבלי העולם הזה. באחד הלילות התדפק על דלתו של רבי יצחק שליח משטרתי ובידו צו הבאה למשטרה לצורך חקירה באשר למסחר בלתי חוקי ביין. בני משפחתו שפתחו את הדלת לאותו השליח היו מבוהלים מאוד ומיהרו אל חדרו של רבי יצחק דוד רוטמן לבשר לו את בשורה שהרי יכול היה הוא להיעצר בכל רגע ע"י המשטרה ואז לאותו האישום יוסף גם "אי התייצבות במשטרה". ואילו הצדיק, כששמע את הבשורה, לא זז ואף לא מצמץ ואמר "כעת אני טרוד במשפט חמור עוד יותר משפטו של מלך מלכי המלכים" וכפי שייפסק הדין משמיים בראש השנה , כך גם יפסק במשפט במשטרה..."

זכותו תגן עלינו אמן!

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

 • פרשת משפטים (התשע"ד)

 • טבע השלמות שבבריאה-האזינו

 • דבר תורה - פרשת השבוע - כי תבוא (התשע"ז)
 • שתף לחבר

  מאמר זה שותף 1 פעמים.

  שתף בפייסבוק

  ניווט מהיר:
  תגובות הגולשים