שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 21:45:56 - 29/05/2014  צפיות: 2383

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת השבוע - נשא (התשע"ד)


פרשת השבוע - נשא (התשע

פרשת נשא (התשע"ד)

"נשא את ראש בני גרשון גם הם " (ד-כב)

מה טיבו של הביטוי "גם הם", האם יעלה על הדעת לא לספור אותם? מדוע אצל בני מררי לדוגמה לא השתמש הכתוב בביטוי "נשיאת ראש". אלא ששלושת בני לוי מרמזים על שלוש תקופות שיחולו על עם ישראל. "קהת" – מרמז על התקופה בה עם ישראל היה מקובץ יחדיו ("קהת" – מלשן "ולו קהת עמים") – היו עומדים ברום המעלה ומאירים את העולם. "יצהר" – מלשון "צוהר" – היו עזים וחזקים בקדושתם ובהתחברותם לקב"ה.  "גרשון" מרמז על התקופה שבה גלו ישראל מארצם. "גרשון" מלשון גרוש. לפיכך אמר הכתוב שאף על פי שגלו מארצם בכל זאת הם עדיין רמים ונשואי ראש, לפי שהם מבטלים את עצמם מפני חכמיהם ולומדים תורה מפיהם. והרי זה נחשב כאילו הם מקריבים קורבנות. ואילו מררי – מרמז על התקופות הנוראות והמרות. "מררי" – מלשון "וימררו את חייהם", מרמז על תקופות בהן ישראל נרמסים ונשפלים עד עפר. "ובני מררי מחלי ומושי" – שסובלים מני חולאים וייסורים ומנותקים מהכל ואף על פי כן הם מוסרים את נפשם בעד ה' יתברך. (מפי תורת משה).

 

"נשא את ראש בני קהת" (במדבר ד-ב): בני קהת, אלו בני התורה המופלגים, נושאי הארון אשר על ידי כך הארון נושא את נושאיו. ואילו כאן הכתוב מדבר בבני גרשון, הבנים המגורשים. שהם מצד עצמם לא בעלי מדרגה כבר ובכל זאת הם נישאים, משום "גם הם".  שהם מבטלים את עצמם מפני תלמידי חכמים, עושים עצמם טפל להם ותומכים בתורה ולומדיה – הוא האמצעי לנשיאת ראשם (הרב זצ"ל מפשיסחה)

"ברוך שלא עשני גוי..."

רבי שמואל מונקס שהיה מתלמידיו של רבי שניאור זלמן מלאדי זצ"ל חזר לביתו וגילה לתדהמתו ששריפה אוחזת בביתו. השכנים המבוהלים התקבצו סביב הבית שאט אט התכלה מלהבות האש וספקו כפיהם בצער אל המרומים.
לפתע שמעו הקהל קול שירה וריקודים. רבי שמואל שמח, רקד ושר "ברוך שלא עשני גוי..."
"מה קרה?" שאלו כולם. "האם השתבשה דעתו של רבי שמואל חס ושלום?".
רבי שמואל ענה להם בחיוך ואמר "תחילה כשראיתי את הלהבות שמכלות את ביתי התמלאתי עצב אך באותו הרגע הבנתי את גודל הנס על היותי יהודי. שאילולי כן, והייתי גוי,  אליליי היו נשרפים באש כרגע יחד עם ביתי.  כמה טוב שאני יהודי ואלוקי שבשמיים ובארץ חי וקיים לעד ולעולמי עולמים"

 

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • פרשת השבוע - שמיני (התשע"ז)

  • ראיה רוחנית וראיה חיצונית-שלח לך

  • פרשת השבוע - נח (התשע"ו)
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים