שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שלח לחבר מאמר זה:
שמך:
אימייל שלך:
שמו של החבר:
אימייל של החבר:
X ביטול השיתוף
פורסם ע"י: קוראים תורה בתאריך: 23:02:28 - 31/08/2013  צפיות: 4125

שתף לחבר

כותרת דבר תורה: פרשת האזינו (התשע"ג)


פרשת האזינו (התשע

פרשת השבוע - פרשת האזינו היא הפרשה העשירית במספר בספר דברים, את הפרשה קוראים בשבת שבין ראש השנה לבין יום הכיפורים – שבת שובה, או בשבת שבין יום הכיפורים לבין סוכות. רובה של הפרשה עוסק בשירת האזינו, שהיא עתידה להיות עדות לעם ישראל לקראת הצפוי להם במרוץ הדורות. בסיום השירה משה רבנו מורה שוב לישראל לשמור ולקיים את מצוות התורה. הפרשה מסיימת בציווי ה' למשה רבנו לעלות אל הר העברים ולמות שם. הפטרת פרשת השבוע היא הפטרה מיוחדת לשבת זו מתוך ספר הושע – "שובה ישראל עד ה' אלוהיך כי כשלת בעווניך".

שירת האזינו עוסקת בין היתר בנושאים הבאים:

השמים והארץ עדים להתראה בבני ישראל, הצדקת הדין ותוכחה לעם ישראל על כפיות טובתם כלפי ה' וכלפי משה, פירוט החסדים אותם עשה ה' לעם ישראל, ישראל שוכחים את ה' ועובדים עבודה זרה, העונש בא על עם ישראל בשל מעשים אלו. פירוט מעשי ישראל הרעים ונקמת ה' בישראל. נקמת ה' בגויים. משה חוזר ומתרה בישראל לשמור את התורה, משה מצווה לעלות אל הר העברים ולמות שם.

מן החסידות...

יהודי אחד ששקע בחיי חטא הגיע אל המגיד מקוז'ניץ וביקש דרך לתשובה שלמה. המגיד אמר לו להקפיד על תפילה בכוונה, קביעת עיתים לתורה והידור במצוות. האיש התמה פנה אל המגיד ואמר "ומה יהיה על כל הפגמים שפגמתי ועל תיקון נשמתי?" המגיד השיב לו – חייל שנפצע בשדה הקרב תחילה מגיע אל מקום מבטחים להחיות נפשו ורק לאחר מכן מתחיל לטפל בפצעיו. כך גם בעל תשובה, תחילה יברח מן החטא לחיי תורה ומצוות ולאחר מכן יחל לתקן את פגמי העבר. 

מעשה שהיה

באחת מהפעמים בהן נכנס ה"חפץ חיים" לבית המדרש ראה חבורת בחורים שאינם עוסקים בלימוד תורה, מבטלים את זמנם בשיחות חולין. החפץ חיים התקרב לעבר הבחורים ופנה אליהם במשל:

היה היה אדם שלאחר שנים השתגע והשתבשה עליו דעתו. ויום אחד החליט כי עליו לצאת לעבר מסילת הרכבת ולפרק את המסילה, כך גם עשה. העוברים והשבים שחזו במעשיו צעקו לעברו על הסכנה הטמונה במעשיו, סכנת חיים. האיש ענה להם. על מה לכם לדאוג פסי הרכבת ארוכים הם ואני מפרק רק מעט מטרים בודדים. והנמשל הוא שהתורה הקדושה נמסרה מדור לדור במשך שנים ממשה רבנו על אלינו ממש, ומי שמבטל זמנו מלימוד התורה כאילו מפרק מטרים בודדים במסילת הרכבת - גם פירוק קטע קטן מאוד במסילת רכבת עלול להמיט אסון בגודל בל ישוער.

"החפץ חיים" – רבי ישראל מאיר הכהן  מראדין (נפטר בכ"ד אלול תרצ"ג)  - היה מגדולי פוסקי הדור הקודם, כיהן כרבה של ראדין והקים שם ישיבה. את פרנסתו מצא בניהול חנות מוכלת ומכירת ספריו. בין ספריו: "מחנה ישראל" – הלכות לחיילים שלחמו במלחמת העולם השנייה, ספרים על שמירת הלשון, "המשנה ברורה" – חיבורו הגדול על השולחן ערוך ועוד..

זכותו תגן עלינו , אמן!

הלכות ומנהגי חודש אלול

אם אין מניין בשעת אמירת הסליחות, היחיד לא יאמר שלוש עשרה מידות, אך אם יודע טעמים יכול לאמרם בטעמי המקרא. אמירת הסליחות צריכה להיות בהכנעה ובכוונה יתרה ובייחוד יש לכוון בשלוש עשרה המידות. הרגילים לומר סליחות בחצות הלילה ראוי ונכון הוא שיאמרו תיקון חצות קודם לכן. אין ליחיד לומר סליחות בנוסח ארמית אך אם יש מניין בבית הכנסת יאמרו את הנוסח הארמי כיוון שאין מלאכי השרת מכירים בשפה הארמית. כשאומרים "ויעבור" צריכים הציבור לומר תיבות "ויעבור ה' על פניו ויקרא" בלחש והחזן יאמרם בקול רם ואח"כ כולם יאמרו יחד מתיבות "ה' ה' אל רחום וחנון..." עד "ונקה" וכן הוא המנהג.כשאומר "ה' ה'" יש לכפוף קומתו ויש המתכופפים כל גופם ממש. וזוקפין בתיבת "ויקרא". אין לכפול פסוק "שמע ישראל" שבסליחות. הקמים באשמות הבוקר לומר סליחות נכון שיברכו תחילה ברכות התורה כיוון שבתוך הסליחות ישנם מזמורי תהילים ופסוקים.

 

 

לרפואת

לזרע של קיימא

לעילוי נשמת

ניסים בן עיישה

אלון בן לאה

רבי מנחם מנדל הגר זצ"ל

ניסים בן מרים

ענבל בת מרים

רבי שמחה מונד זצ"ל

עמרם בן יוסף

מירב בת חנה

אחינו ההרוגים על קדושת ה'

ישראל בן נטלי

אסף בן אדם

יוסף בר לונה ז"ל

מאיר בן נעמה

 

שמעון בן עזיזה ז"ל

לאה בת ורדה

 

 

 

קוראים תורה - www.torahreading.org.il

דברי תורה על פרשת השבוע

"קוראים תורה" - אתר לפרסום דברי תורה על פרשות השבוע. הירשמו ותתחילו לכתוב ולהגיב!

באתר - אמרות חסידיות, שיעורי תורה, הלכה יומית, חידושי תורה קצרים ועוד...

הערות/הארות/בקשות  admin@torahreading.org.il

 

 

 


גולשים אחרים מצאו עניין גם בדברי תורה אלו:

  • סדר לכל השנה-ניצבים

  • בניית האדם השלם-פרשת חיי שרה

  • מדוע ה' אומר למשה "הן קרבו ימי
  • שתף לחבר

    שתף בפייסבוק

    ניווט מהיר:
    תגובות הגולשים